- Tokom konferencije, načelnici generalštabova razgovarali su o vojno-strateškom razvoju Alijanse, o operacijama, misijama i aktivnostima NATO-a, kako bi se Sjevernoatlantskom savjetu (NAC) dali vojni savjeti koji su zasnovani na konsenzusu, te kako bi Alijansa na najbolji način odgovorila na globalne bezbjednosne izazove- navodi se u saopštenju.
Učesnici su razmatrali i implementacije odluka koje su donijeli šefovi država i vlada na Samitu NATO-a u Vašingtonu u julu 2024. godine.
Vrhovni komandant savezničkih snaga za Evropu (SACEUR), general Kristofer Kavoli, informisao je načelnike Generalštabova o napretku implementacije takozvane DDA familije planova.
Kako je istakao, ti planovi čine Alijansu jačom i sposobnijom da odvrati i, po potrebi, da se odbrani od bilo kojeg potencijalnog protivnika.
- Kao dio NATO-vog paketa podrške Ukrajini, razgovaralo se i o uspostavljanju NATO-ove sigurnosne pomoći i obuke za Ukrajinu (NSATU), te nove komande koja je dizajnirana da planira, koordiniše i organizuje bezbjednosnu pomoć. Vrhovni komandant savezničkih snaga za transformaciju (SACT), general Filip Lavinje, izvijestio je načelnike Generalštabova o vojnoj transformaciji Alijanse u skladu s NATO procesom planiranja odbrane (NDPP)- navodi se u saopšptenju.
Između ostalih tema, načelnici Generalštabova razgovarali su o pokretanju Zajedničkog centra za analizu, obuku i obrazovanje NATO-a i Ukrajine (JATEC), važnog stuba praktične saradnje, za identifikaciju i primjenu lekcija iz ruskog rata protiv Ukrajine i povećanje interoperabilnosti Ukrajine sa NATO-om.
Na Konferenciji je istaknuto da u godini kada Alijansa slavi svoju 75. godišnjicu, lideri NATO-a preduzimaju velike korake za dalje jačanje odvraćanja i odbrane, jačanje dugoročne podrške Ukrajini i produbljenje globalnog partnerstva.
Osim na MCC, Vojni komitet u format načelnika Generalštabova sastaje se i dva puta godišnje u Sjedištu NATO-a u Briselu.