Lokacije površinskih kopova planiranog rudnika   / GI "Zdravi Mojkovac"
02/07/2023 u 12:12 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

GI „Zdravi Mojkovac”: Rudnik bi ugrozio Taru i uništio milione kvadrata prirodnog bogatstva

U pismu koje je GI uputila predstavnicima Vlade traže da se raskine koncesioni ugovor sa kompanijom Tara Resources zbog kršenja njegovih odredaba. Tvrde da su dokumenti koji su do sjutra na javnoj raspravi potpuno neusaglašeni sa zakonima Crne Gore

Početni ugovoreni uslovi iz koncesionog ugovora za geološka istraživanja i eksploataciju rude na prostoru bivšeg mojkovačkog rudnika Brskovo nisu ispunjeni ni nakon 13 godina, ukazali su iz Građanske inicijative (GI) "Zdravi Mojkovac", uz poziv Vladi i Ministarstvu kapitalnih investicija (MKI) da, poslije šest odlaganja, konačno raskinu ugovoreni odnos sa koncesionarom – švajcarskom firmom Tara Resources. U pismu koje su uputili MKI i Vladi tvrde da bi ponovno otvaranje rudnika Brskovo trajno, potpuno i nepovratno uništilo 7.000.000 m2 prirodnih ljepota, u kojima se nalazi 17 habitata sa NATURA 2000 liste i preko 100 zaštićenih vrsta, izložilo stanovnike Mojkovca i okoline direktnom uticaju kancerogenih materija (organskih jedinjenja, cijanida i teških metala) i zaustavilo dalji rast i razvoj turizma i poljoprivrede.

”Koncesionar je doveo u zabludu obrađivača i državne organe, što je razlog za raskidanje koncesionog ugovora u skladu sa tačkom 7 člana 34 ugovora, smatraju u GI

Iz GI ističu da do danas nisu dobili odgovor Vlade i MKI na pismo koje su im uputili, a u kojem traže raskid koncesionog ugovora, uz podsjećanje da se u ponedjeljak završava javna rasprava o Nacrtu detaljnog prostornog plana za prostor koncesionog područja za eksploataciju mineralnih sirovina Brskovo i Strateške procjene uticaja na životnu sredinu.

image

Predstavnici Vlade u nedavnoj posjeti rudniku Brskovo

Vlada

U pismu koje su uputili ministru kapitalnih investicija Ervinu Ibrahimoviću, iz GI traže da se raskine koncesioni ugovor sa kompanijom Tara Resources zbog kršenja njegovih odredaba, tvrdeći da su dokumenti koji su do sjutra na javnoj raspravi potpuno neusaglašeni sa zakonima Crne Gore. Za to je, smatraju u GI, direktno odgovoran koncesionar koji je obrađivačima dostavio dokumentaciju na osnovu koje su rađeni planski dokument i strateška procjena uticaja na životnu sredinu.

MKI bez odgovora, saradnja ugovorena do 25. jula

Iz MKI nisu odgovorili na pitanja "Dana", poslata 21. juna, u vezi sa pismom GI i zahtjevima iznesenim u tom dopisu. Iz Ibrahimovićevog resora nisu odgovorili šta će uraditi po pitanju nastavka saradnje sa firmom Tara Resources u slučaju da ona ne bude mogla da ispuni ugovorene obaveze, da do 25. jula izradi rudarsku tehničku dokumentaciju i pribavi dozvole i odobrenja za ispunjavanje uslova za eksploataciju mineralne sirovine i za izvođenje radova po glavnom rudarskom projektu.

U GI smatraju da je bilo neophodno tražiti mišljenje Uneska oko planiranih rudarsko-prerađivačkih aktivnosti, s obzirom na to da je to područje dio svjetske mreže zaštićenih područja "Čovjek i biosfera".

– Imajući u vidu tehnološke procese koji se odvijaju tokom postupka flotacije, upotreba teških kancerogenih organskih aditiva, cijanida i drugih opasnih materija i mogućnost njihovog dospijevanja u podzemne i površinske vode, kao i kontaminaciju rijeke Tare (koja je pod Unesko zaštitom), nepoštovanjem odredbi zaštite ovog područja direktno se dovodi u pitanje dalji status "suze Evrope". Odgovor koji bi se očekivao od Uneska, ukoliko bi se poslale sve relevantne informacije u vezi sa planiranim aktivnostima, može u startu da suspenduje navedeni projekat – navodi se u pismu GI koje je prije mjesec dana upućeno ministru Ibrahimoviću.

Neusaglašenost tehnologija sa propisima

U GI smatraju da je i tehnologija koju je koncesionar planirao da sprovede u direktnoj neusaglašenosti sa Zakonom o životnoj sredini i uredbama i pravilnicima o skladištenju otpada, dozvoljenim količinama opasnih i štetnih materija u zemljištu i metodama za njihovo ispitivanje i dr.

– Veoma je važno napomenuti da je Crna Gora ratifikovala Minamata konvenciju, koja u Nacrtu DPP i Strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu nije ni pomenuta. Ovim zakonom se zabrana proizvoda odnosi na "preduzimanje odgovarajućih mjera" da se "ne dozvoli" proizvodnja, uvoz ili izvoz novih proizvoda koji sadrže živu – navodi se u pismu.

Tvrde da je Studija izvodljivosti eksploatacije olova, cinka i pratećih korisnih komponenti u ležištima rudnog polja Brskovo koju je dostavio koncesionar, a koja je jedini dokument na osnovu kojeg su obrađivači izradili dokumenta koja su predstavljena na javnoj raspravi, urađena na osnovu četiri (od pet) propisa koji su nevažeći u Crnoj Gori.

– Na ovu studiju nijedna državna institucija nije dala pozitivno mišljenje. Dakle, koncesionar nije postupio po važećim propisima, već je dostavljanjem nepotpunih i kontradiktornih podataka, ne pominjući tehnološke postupke, postojanje opasnog otpada, kao i postupke hemijskog tretmana žive koja je prisutna u rudnom tijelu, doveo u zabludu obrađivača i državne organe, što je razlog za raskidanje koncesionog ugovora u skladu sa tačkom 7 člana 34 ugovora – ističu iz Građanske inicijative.

Upozoravaju i na pitanje zaštite kulturnih i zaštićenih dobara i planirano izmještanje arheološkog blaga i grobova junaka Mojkovačke bitke u svrhu izgradnje deponije opasnog otpada.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
14. april 2025 15:00