Ovaj pad broja stanovnika nije slučajan, već rezultat dugogodišnjeg zanemarivanja, političke nevolje i ekonomskih okolnosti, rekao je za "Dan" efendija Damir Hodžić, imam Islamske zajednice u Nikšiću.
– Gotovo svaka muslimanska porodica u Nikšiću ima nekoga ko je otišao. Iz moje porodice je brat otišao u Njemačku, a brojni su takvi primjeri i iz drugih muslimanskih porodica. Ljudi jednostavno traže sigurnost i bolji život za djecu. Smatram da su glavni razlozi za odlazak osjećaj nesigurnosti, nedostatak posla i osjećaj da Muslimani u Nikšiću nemaju jednak tretman. Niko nas nije direktno tjerao, ali su uslovi postali takvi da se većina odlučila na odlazak. Politika nas nije prepoznala kao ravnopravne građane, ekonomija nam nije nudila šanse, a društvo nas je često gurkalo na marginu – kazao je Hodžić.
Kako je naglasio, odnos običnih ljudi, posebno pravoslavnih komšija, uglavnom je korektan i prijateljski.
– Problem leži na institucionalnom nivou. Sve se završava na obećanjima. Politika se mnogo puta poigrala sa našim narodom. Narod je bio primoran da traži neku vezu sa partijama, u nadi da će kroz taj način poboljšati svoj socijalni status. Kao zajednica smo znali da jedini oslonac našem narodu može biti upravo Islamska zajednica. Stoga puno truda ulažemo da ojačamo zajednicu, što bi, ujedno, značilo i dodatnu snagu svakog pojedinca muslimana u Nikšiću – rekao je Hodžić.
Poseban izazov za Muslimane, kako je dodao, predstavljaju zapošljavanje i napredovanje.
– Mladi teško dolaze do posla, a i kada ga dobiju, uvijek osjećaju da su pod većom lupom nego drugi – tvrdi efendija Hodžić.
U vremenu kada je Željezara bila na vrhuncu poslovanja, kaže naš sagovornik, veliki broj Muslimana je bio zaposlen.
– Kada su te generacije penzionisane, osjetio se najviši odliv našeg naroda iz Nikšića. Prosto nisu vidjeli smisao ostajanja u ovom gradu. Ako se ovakav trend nastavi, upozoravam, Nikšić bi mogao ostati bez Muslimana za 10 do 20 godina. Nikšić nije potpun bez Muslimana. Ako vlasti žele da ovaj grad živi, moraju pokazati da jednako cijene sve građane – poručuje Hodžić.
Ipak, vjeruje u mlade generacije i konstatuje da imamo vrijedne i obrazovane mlade ljude, ali im treba dati priliku.
– Ako to izostane, oni će budućnost tražiti negdje drugo. Na kraju naglašavam da ovo nije samo pitanje muslimanske zajednice, već i budućnosti samog grada: Raseljavanje Muslimana nije samo naš problem – to je udar na multietnički identitet Nikšića. Što se duže ćuti, to će posledice biti teže –upozorava Hodžić.
