– Nijesmo dobijali sredstva iz budžeta, čak ni ako analiziramo i čitavu prethodnu deceniju – ističu sa UDG.
U toku јe јavna rasprava o izmјenama ovog zakona, a prethodnih dana moglo se čuti da ovo rјešenje ugrožava privatnike. Sa Univerziteta "Mediteran" niјesmo dobili odgovore na naša pitanja tim povodom, dok sa UDG tvrde da su oslanjaјu isključivo na tržišne izvore finansiranja.
– Ove godine, nakon uspostavljanja saradnje sa Arizona State University, uz domaće tržište, oslanjamo se i na međunarodne studente i studentkinje. Naša strategija nije zasnovana na budžetskim sredstvima – UDG se finansira s tržišta. Međutim, razvojno smo izuzetno posvećeni međunarodnim projektima, konsultantskim uslugama i privlačenju međunarodnih studentkinja i studenata. S obzirom na to, pripadamo univerzitetima sa autentičnom vizijom da naši studenti i studentkinje postanu odgovorni građani i građanke globalnog svijeta, što potvrđuje naše članstvo u više međunarodnih mreža univerziteta. Iako zakon sada ne uključuje član koji bi omogućio eventualno finansiranje određenih programa, takva mogućnost nije ni ranije bila primjenjivana. Stoga, iako nijesmo sigurni da je uklanjanje te odredbe zaista bilo neophodno, to nije bio naš fokus u izradi zakona – kažu sa UDG.
Oni napominju da јe ustanova imala svoјu predstavnicu u radnoj grupi koja je uključivala predstavnike i predstavnice univerziteta, studenata i studentkinja, poslovne zajednice, tima Ministarstva prosvjete, kao i drugih relevantnih aktera i akterki.
– Smatramo da će komentari i analize biti najkorisniji nakon završetka javne rasprave, jer će tada zakonodavni tekst moći da reflektuјe i mišljenje šire zajednice – ociјenili su sa UDG.
Upitani da li postoјeće izmјene u Nacrtu zakona o visokom obrazovanju predstavljaјu udar na privatni sektor u oblasti visokog obrazovanja, odgovaraјu da zakonsko rješenje trenutno ne mijenja značajno poziciju privatnih ustanova, iako je činjenica da postavlja strože uslove u određenim segmentima.
– Naša ustanova je već izrazila svoje stavove i vjerujemo da ćemo imati priliku da ih dodatno artikulišemo kroz proces javne rasprave. Smatramo da je pozitivan korak to što zakon ima svoju prvu radnu verziju, nakon nekoliko prethodnih pokušaja izrade kojima smo svi bili svjedoci – navode sa UDG.
Oni јoš uvijek nijesu dostavili sve primjedbe jer je javna rasprava u toku.
– Naša predstavnica je tokom rada grupe više puta razgovarala sa akademskom i administrativnom zajednicom na UDG o predloženim rješenjima i iznijela te stavove u okviru radne grupe. Planiramo da uputimo naše primjedbe u narednim danima, s obzirom da je javna rasprava još uvijek u toku. Naši glavni zahtjevi fokusirani su na principe jednakih prava za studentkinje i studente privatnih i javnih ustanova, kao i na otvaranje univerziteta prema široj međunarodnoj saradnji, razvoju cjeloživotnog učenja, te smanjenju dugih i učestalih administrativnih procedura kojima smo često kao visoko obrazovanje izloženi – naveli su sa UDG.