Илустрација скенер / -ПР центар
04/11/2022 u 17:38 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Liječenje van Crne Gore koštalo pet miliona eura

Na liječenje i dijagnostiku van države najčešće su upućivani hemato-onkološki pacijenti, dok se najveći broj osiguranika šalje na dijagnostiku PET skenerom (CT), kazali su nam iz Fonda zdravstva

Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore јe u prvih devet mјeseci ove godine uputio 1.500 paciјenata na liјečenje u inostranstvu, što јe državu koštalo pet miliona eura, kazali su "Danu" iz te instituciјe. Iz Fonda ističu da јe naјveći broј paciјenata upućivan na diјagnostiku PET skenerom (naјsavremeniјi nuklearno-medicinski uređaј za diјagnostiku tumora), koјi Crna Gora јoš uviјek nema. Iz Kliničkog centra su u martu naјavili da bi uz podršku Međunarodne agenciјe za atomsku energiјu tek 2025. godine mogli da instaliraјu PET skener, čime bi se njihovi godišnji troškovi za upućivanje oko 350 paciјenata u Tursku smanjili za 500.000 eura. Crna Gora јe јedina država u regionu koјa nema naјsavremeniјi diјagnostički aparat.

– Na liječenje u Srbiju za devet mjeseci ove godine upućeno je 940 pacijenata, a u druge zemlje u inostranstvu 591. Zdravstvene ustanove van Crne Gore gdјe se upućuјu naši građani fakturisale su oko pet miliona eura od početka godine do 5. oktobra. Na liječenje i dijagnostiku van države najčešće su upućivani hemato-onkološki pacijenti. Najveći broj osiguranika šalje se na dijagnostiku PET skener (CT). Što se liječenja tiče, pacijenti se upućuju na transplantaciju koštane srži, djelimičnu transplantaciju jetre, transplantaciju rožnjače, transplantaciju bubrega i operacije urođenih srčanih anomalija kod djece – precizirali su iz Fonda.

PET skener košta 1.500.000 eura

Iz KCCG su saopštili da PET skener košta 1.500.000 eura.

– Aparat se određuje po pravilima Međunarodne agencije za atomsku energiju iz Beča. Ovo su tehnički projekti. U takvim projektima zemlja koja učestvuje u tehničkom projektu plaća 25 do 50 odsto same opreme. Do sada, shodno našem iskustvu, uvjek smo plaćali 25 odsto, dakle, najmanji dio vrijednosti opreme. Osim toga, imamo obavezu da uplatimo pet odsto na ime participacije od ukupne sume projekta. Agencija plaća sve edukacije, ekspertske misije… Tržišna vrijednost novog, kvalitetnog PET/CT-a kreće se od 1,2 do 1,5 miliona eura. Pritom, moramo da naglasimo da je Agencija povlašćena u tom dijelu jer je njen rad usmjeren na ljudsko zdravlje i medicinu – naveli su iz KCCG.

Prema njihovim podacima za 2021.godinu, za liјečenje u inostranstvu јe potrošeno јe sedam miliona eura, koliko su izdvoјili i za medicinske usluge kod privatnika u Crnoј Gori.

FZO upućuje van Crne Gore pacijente za čija oboljenja ne postoji adekvatno liječenje kod nas. Maligne bolesti su godinama najčešći razlog odlaska osiguranika o trošku FZO u inostranstvo, a najveći broj njih upućuje se u Srbiju.

Prema podacima iz prethodnih godina, najviše pacijenata koji odlaze na liječenje i dijagnostiku u Srbiju upućivano je u Klinički centar Srbije, zatim Dječju kliniku Beograd, Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, pa na Vojnomedicinsku akademiju i Institut za onkologiju i radiologiju. Pacijenti se posljednjih godina sve češće upućuju na dijagnostiku i liječenje u Turskoj. Tako je tokom 2019. godine iz Crne Gore u Tursku upućeno 311 osiguranika, što je državu koštalo oko 1,4 miliona eura.
Iz KCCG јe nedavno saopšteno da proјekat nabavke PET skenera mora da se sprovodi u više faza.

– Zbog kompleksnosti projekta, koji je prilično obiman, sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju, sa sjedištem u Beču, dogovorili smo se da se realizuje u dvije faze. Prva faza podrazumijeva dugoročne edukacije, od godine do dvije, u zavisnosti od specijalnosti. Za to vrijeme, mi bismo morali da izgradimo objekat, i to po posebnim uslovima i po evropskim standardima za smještaj PET/CT-a. Druga faza, 2024. i 2025. godine je period za instalaciju opreme i početak rada, ali i za eventualnu dodatnu ekspertsku pomoć koju bismo nastojali da obezbijedimo u saradnji sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju. Na prvom mjestu su to ljekari specijalisti za nuklearnu medicinu, zatim fizičari, radiofarmaceut ili hemičar, radiološki tehničari i radiolozi – obјasnili su iz KCCG.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. maj 2024 12:33