
To je "Danu" kazao advokat Budislav Minić koji je ranije majke zastupao i kada su upućivale predstavke Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu zbog ukinutih naknada.
– Naš ukupni sistem, pa i Ustavni sud, pokazuje svakim danom odsustvo profesionalizma i odgovornosti. Pred sudom u Strazburu ima još predmeta majki zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku. Ovih dana pristižu tek odluke Ustavnog suda po ustavnim žalbama majki zbog uskraćenog prava na naknadu prethodnim odlukama. Nakom što je udovoljeno zahtjevu i priznate naknade, kasnije su i umanjivane i oduzimane, zbog čega su majke pokrenule postupke, koji su okončani ustavnim žalbama pred Ustavnim sudom zbog povrede njihovih ustavnih prava i značajan broj još nije dobio epilog i taj proces traje duže od tri godine. Nije mi poznato koliko majki je podnijelo ustavnu žalbu jer zvanično još nemamo te podatke – kazao je Minić.
On poručuje da su sve to nepotrebni izdaci koje opet plaćaju građani zbog nerada i neodgovornosti Ustavnog suda i to ne samo prethodnih nego i ovih sada godina, nakon promjena vlasti.
– U predmetima gdje su se obratile meni i advokatu kojeg sam za potrebe majki angažovao, država je prihvatila predlog Evropskog suda za prijateljsko poravnanje sa oštećenim majkama, tako da otprilike po 1.500 eura će im biti iplaćena naknada zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku i 500 eura za troškove postupka. Odgovornost za ovo je na Ustavnom sudu i onima koji su trebali da kompletiraju sud – smatra Minić.
Korisnica naknade Željka Savković komentarisala je pokretanje potpisivanja peticije na portalu Skupštine Crne Gore kojom se zahtijeva ocjena ustavnosti Zakona o obeštećenju bivših korisnica naknada sa troje i više djece zbog diskriminacije.
Ona kaže da pokretanje peticije od strane (Radomira) Starčevića opet pokrenulo lavinu osjećanja kod majki 3+ koje su obuhvaćene tim zakonom, kojima očigledno od kada su ostvarile svoje stečeno pravo po zakonu iz 2015. godine koje im je neustavno oduzeto ne daju mira.
– Gospodin Starčević ima pravo da pokreće peticije i peticije. To niko ne spori jer je to njegovo demokratsko pravo. Ali očigledno je gospodin Starčević prespavao april 2017. godine kada je Ustavni sud proglasio Izmjene i dopune Zakona o dječijoj i socijalnoj zaštiti neustavnim baš zbog diskriminacije koju pominje u peticiji. Znači, zakon je ukinut 2017. godine! Zakonom o obeštećenju bivših korisnica naknada koji se inače nalazi na ocjeni ustavnosti i prije tri godine se odlučivalo o njoj ali nije donijeta odluka jer od četvoro sudija tri su glasala da je neustava, a jedan je bio protiv i odluka nije donesena. Napomenuću da su troje sudija koji su glasali za neustavnost upravo oni koji su 2017. godine oduzeli stečeno pravo. Zamislite, sudije Ustavnog suda oduzimaju stečeno pravo! Zakonom o obeštećenju je vraćeno pravo na ono što im je oduzeto 2017. godine, a što su bile ostvarile zakonom iz 2015. godine tadašnjih 40% 192 eura i 70% 336 eura. Zakon nema elemenata diskriminacije jer su sa njim obuhvaćene sve one majke koje su to pravo bile ostvarile po zakonu iz 2015. godine koji je ukinut zbog diskriminacije. Da je kojim slučajem Zakonom o obeštećenju izostavljena bilo koja kategorija od majki koje su imale rješenja o stečenom pravu u svojim rukama po zakonu iz 2015. godine, majke iz radnog odnosa, penzionerke ili majke sa Zavoda za zapošljavanje, onda bi taj zakon imao elemente diskriminacije – kazala je u izjavi za "Dan" Savković.