
Državni sekretar Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić očekuje da će se na proljećnom zasjedanju Skupštine, u martu, pred poslanicima naći i izmjene Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatošću, a kojim se predviđa oduzimanje bogatstva, za koje vlasnik ne može da dokaže legalno porijeklo. Marić u izjavi za "Dan" kaže da će zakon biti poslat Evropskoj komisiji na mišljenje do kraja sljedeće sedmice, jer su već uglavnom završene sve procedure u Crnoj Gori. Vlada je krajem oktobra predstavila nova zakonska rješenja, čiji je cilj borba protiv kriminala i korupcije, a tada je potpredsjednik u izvršnoj vlasti Dritan Abazović kazao da je cilj da se stane na kraj nelegalnom bogaćenju kriminalaca, funkcionera i mafijaša, te novo pravno rješenje nazvao "zakon protiv mafije".
On objašnjava da je u skladu sa Poslovnikom Vlade nacrt zakona dostavljen Sekretarijatu za zakonodavstvo, radi pribavljanja mišljenja o usklađenosti predloga akta s Ustavom i pravnim sistemom Crne Gore, koji je u završnoj fazi davanja mišljenja na taj akt, a očekuje se uskoro i mišljenje Ministarstva finansija i socijalnog staranja i Kancelarije za evropske integracije za koje ne očekuje komplikacije.
– Sve te procedure su u završnoj fazi i jedino što može da bude jeste da Ministarstvo finansija traži neke dodatne analize o finansijskim efektima, ali sumnjam da će se to deseti, jer ovaj zakon ne treba da izazove troškove za državu, već naprotiv, da počne puniti državni budzet. Kada je u pitanju mišljenje Evropske komisije, obzirom da je zakon rađen u saradnji sa njihovim ekspertima, očekujem da dobijemo povratnu informaciju od njih u roku od dvije do tri sedmice. Istina, Evropska komisija može da se čeka i do tri mjeseca, ali sumnjam da će se to ovoga puta dogoditi. Nakon toga, zakon usvaja Vlada, i vjerujem da će u martu on sigurno biti u Skupštini na proljećnom plenumu, ako ne i na vanrednom, u februaru, što je isto opcija – kazao je Marić za "Dan".
Vlada je na sjednici krajem godine konstatovala da su u izradu predmetnog zakona bili uključeni eksperti Savjeta Evrope, ali i Velike Britanije koja je obezbijeđena posredstvom Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva i Sjeverne Irske u Crnoj Gori i Centra za pružanje pravne pomoći u pogledu zaštite ljudskih prava u Evropi (AIRE Centar). Takođe, u pisanju zakona učestvovali su eksperti koje su obezbijedile ambasade Njemačke i Italije u Crnoj Gori.
Iako je prvo najavljivan poseban zakon, kasnije je ta namjera promijenjena pa imamo izmjene i dopune Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.
– Razlozi za izmjene zakona su sprečavanje sticanja i upotrebe imovine nezakonitog porijekla, a u cilju zaštite imovine koja je stečena na zakonit način i radi zaštite ekonomske, društvene i ekološke funkcije imovine stečene u skladu sa propisima – konstatovala je Vlada.
Коментари (0)
Оставите свој коментар