Marić / Dan
15/01/2022 u 12:36 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Marić o proceduri oduzimanja nelegalno stečenog bogatstva: Antimafija zakon do petka šalju EK, u martu pred poslanicima

Vlada je na sjednici krajem godine konstatovala da su u izradu predmetnog zakona bili uključeni eksperti Savjeta Evrope, kao i stručnjaci koje su obezbijedile ambasade Velike Britanije, Njemačke i Italije

Državni sekretar Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić očekuje da će se na proljećnom zasjedanju Skupštine, u martu, pred poslanicima naći i izmjene Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatošću, a kojim se predviđa oduzimanje bogatstva, za koje vlasnik ne može da dokaže legalno porijeklo. Marić u izjavi za "Dan" kaže da će zakon biti poslat Evropskoj komisiji na mišljenje do kraja sljedeće sedmice, jer su već uglavnom završene sve procedure u Crnoj Gori. Vlada je krajem oktobra predstavila nova zakonska rješenja, čiji je cilj borba protiv kriminala i korupcije, a tada je potpredsjednik u izvršnoj vlasti Dritan Abazović kazao da je cilj da se stane na kraj nelegalnom bogaćenju kriminalaca, funkcionera i mafijaša, te novo pravno rješenje nazvao "zakon protiv mafije".

On objašnjava da je u skladu sa Poslovnikom Vlade nacrt zakona dostavljen Sekretarijatu za zakonodavstvo, radi pribavljanja mišljenja o usklađenosti predloga akta s Ustavom i pravnim sistemom Crne Gore, koji je u završnoj fazi davanja mišljenja na taj akt, a očekuje se uskoro i mišljenje Ministarstva finansija i socijalnog staranja i Kancelarije za evropske integracije za koje ne očekuje komplikacije.

– Sve te procedure su u završnoj fazi i jedino što može da bude jeste da Ministarstvo finansija traži neke dodatne analize o finansijskim efektima, ali sumnjam da će se to deseti, jer ovaj zakon ne treba da izazove troškove za državu, već naprotiv, da počne puniti državni budzet. Kada je u pitanju mišljenje Evropske komisije, obzirom da je zakon rađen u saradnji sa njihovim ekspertima, očekujem da dobijemo povratnu informaciju od njih u roku od dvije do tri sedmice. Istina, Evropska komisija može da se čeka i do tri mjeseca, ali sumnjam da će se to ovoga puta dogoditi. Nakon toga, zakon usvaja Vlada, i vjerujem da će u martu on sigurno biti u Skupštini na proljećnom plenumu, ako ne i na vanrednom, u februaru, što je isto opcija – kazao je Marić za "Dan".

I bez krivične osude da se oduzima ono što je nezakonito

Vlada je konstatovala da je cilj zakona oduzimanje imovine onima koji su je nezakonito stekli, bez obzira na to je li im ta imovina prenesena, sa ili bez nakande, ili sa naknadom koja ne odgovara stvarnoj vrijednosti.
– I ako se pristupi uspostavljanju režima oduzimanja imovinske koristi zasnovanih na krivičnim osudama u državama članicama EU, znatno se razlikuju u pogledu njihovog dizajna, pravne osnove i primjene, a svi su oni razvijeni kao odgovor na isti problem: tradicionalna konfiskacija zasnovana na krivičnim osudama nije opremila državne organe za sprovođenje zakona i pravosudne organe sa neophodnim i efikasnim alatima, koji omogućavaju oduzimanje zadovoljavajućeg procenta prihoda, stečenih organizovanim kriminalom. Razlozi za to mogu biti višestruki i to da osuda za navodno krivično djelo možda neće biti moguća, uprkos postojanju potencijalne dobiti stečene nezakonitom djelatnošću koja bi mogla opravdati oduzimanje. Takođe, moglo bi biti previše teško povezivanje pribavljene imovine sa krivičnom presudom. Razlog može biti i taj što je osuda optuženog ponekad zabranjena zbog njegovog/njenog imuniteta, smrti, bjekstva ili bolesti – navode u Vladi.

Vlada je na sjednici krajem godine konstatovala da su u izradu predmetnog zakona bili uključeni eksperti Savjeta Evrope, ali i Velike Britanije koja je obezbijeđena posredstvom Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva i Sjeverne Irske u Crnoj Gori i Centra za pružanje pravne pomoći u pogledu zaštite ljudskih prava u Evropi (AIRE Centar). Takođe, u pisanju zakona učestvovali su eksperti koje su obezbijedile ambasade Njemačke i Italije u Crnoj Gori.

Iako je prvo najavljivan poseban zakon, kasnije je ta namjera promijenjena pa imamo izmjene i dopune Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.

– Razlozi za izmjene zakona su sprečavanje sticanja i upotrebe imovine nezakonitog porijekla, a u cilju zaštite imovine koja je stečena na zakonit način i radi zaštite ekonomske, društvene i ekološke funkcije imovine stečene u skladu sa propisima – konstatovala je Vlada.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. mart 2025 21:44