Sa otkrivanja spomen ploče u Morinju / -B.M.
14/10/2022 u 16:11 h
Biljana MarkovićBiljana Marković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ministarstvo kulture za "Dan": Nijesmo imali saznanja o spomeniku u Morinju

Ministarstvo nije u saznanju da je obilježje trebalo da se postavi u mjestu Morinj, a provjerom u službenoj evidenciji utvrđeno je da Opština Kotor do sada nije dostavila predlog programa koji uključuje navedeno

U Ministarstvu kulture i medija nemaju saznanja da je na objektima nekadašnjeg logora JNA u Morinju trebalo da se postavi spomen-ploča, koju je 10. oktobra, uprkos negodovanju dijela mještana koji su bili blokirali prilazni put, otkrile delegacije Crne Gore i Hrvatske – ministri odbrane i vanjskih poslova Raško Konjević i Ranko Krivokapić sa hrvatskim kolegama Tomom Medvedom i Goranom Grlićem Radmanom.

– Ministarstvo nije u saznanju da je obilježje trebalo da se postavi u mjestu Morinj, a provjerom u službenoj evidenciji utvrđeno je da od strane Opštine Kotor do sada nije dostavljen predlog programa koji uključuje navedeno, saopšteno je "Danu" iz resora ministarke Maše Vlaović, odakle su skrenuli pažnju da se spomen-obilježja podižu u skladu sa Zakonom o spomen-obilježjima.

Kakao dodaju, tim zakonom je, u bitnom, propisano da se spomen-obilježjima trajno obilježavaju značajni događaji, čuvaju uspomene na istaknute ličnosti, njeguju ljudski ideali i kulturno-istorijske tradicije i odaje počast borcima za slobodu, civilnim žrtvama rata i masovnim stradanjima ljudi – pojašnjavaju iz ministarstva.

Ministri da pojasne pravni osnov

Oglasili su se juče i iz Centra za žensko i mirovno obrazovanje Anima, Akcije za ljudska prava (HRA) i Centra za građansko obrazovanje (CGO) apelujući na ministre odbrane i vanjskih poslova da javnost obavijeste o pravnom osnovu za postavljanje spomen-obilježja u Morinju.

– Imajući u vidu javna osporavanja i kako bi se razjašnjenjem tog pitanja doprinijelo naporima za uspostavljanje, a ne osporavanje kulture sjećanja – navodi se između ostalog u saopštenju ovih organizacija.

Kada je procedura u pitanju, ističu da je odredbom člana 8 stav 2 Zakona o spomen-obilježjima, propisano da se spomen-obilježja podižu u skladu sa programom podizanja spomen-obilježja, koji donosi Skupština opštine, glavnog grada i prestonice, uz prethodnu saglasnost organa državne uprave nadležnog za poslove kulture.

– Zakon je definisao da se spomen-obilježje za značajan događaj ne može podići prije isteka roka od 50 godina od dana kada se događaj zbio, a istaknutoj ličnosti ne može se podići prije isteka roka od 20 godina od dana kada je lice umrlo (član 9 st. 1 i 2), kao i u kojim slučajevima nije dozvoljeno podizati spomen-obilježje (član 10) – navode, između ostalog, iz ministarstva.
Ranije su iz Opštine Kotor najavili da će od Vlade tražiti objašnjenje da li je u slučaju postavljanja spomen-ploče na objektima nekadašnjeg logora u Morinju ispoštovana zakonom predviđena procedura, ali i, kako je najavio potpredsjednik Siniša Kovačević, podnijeti krivične prijave protiv Konjevića i Krivokapića.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
13. april 2025 09:14