- архива / Владо Митровић
03/06/2022 u 12:35 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Митровић: У Катунској нахији има више вина и ракије него воде

Бићемо истраjни и упорни и наравно од сваке помоћи да допринесемо остварењу овог нашег вишедецениjског сна, поручује Митровић

Домаћину у Катунској нахији лакше ће пасти да му затражите чашу вина или ракије него воде, каже нам кроз осмијех Владо Митровић, предсједник Удружења Катунска нахија. Иако је разговор започео уз шалу, прича је и те како озбиљна јер је чувена Катунска нахија жедна и то вјековима, а удружење се свим силама труди да проблем ријеши. Митровић за "Дан" истиче да је проблем и пут до Катунске нахије, па су одустали од чекања надежних да их се сјете, него су преузели иницијативу и удружили се, те траже да се овај крај Црне Горе испоштује у складу са историјском улогом коју је имао.

– Циљ Удружења Катунска нахиjа jе, као што и пише у нашем оснивачком акту, унапређење руралног и инфраструктурног развоjа овог краjа, очување културне баштине и заштита животне средине. Послије децениjа потпуног запостављања и тоталног неулагања државе у оваj дио Старе Црне Горе, одлучили смо да се организуjемо и скренемо пажњу друштву на све проблеме за коjе jе невjероватно да у 21. виjеку постоjе у jедноj европскоj држави. Ствари су кренуле са мртве тачке, имамо чврста обећања са релевантних адреса да ће проjекат реконструкциjе региналног пута Р-23 (Р-14) Даниловград – Чево бити завршен у току мjесеца jуна и предат ревиденту и да ћемо уз таj проjекат одмах урадити и проjекат постављања водоводне инфраструктуре коjа би ишла уз трасу реконстуисаног пута – каже Митровић.

Он истиче да су сигурни да ће уз пожртвовање челних људи Цетиња и Даниловграда и већ наговиjештеним уврштавањем проjекта реконструкциjе пута у капитални буџет за наредну годину, проjекти бити jедан од приоритета регионалног развоjа и да ћемо се радовати завршетку радова у првоj половини наредне године.

– Бићемо истраjни и упорни и наравно од сваке помоћи да допринесемо остварењу овог нашег вишедецениjског сна – поручује Митровић.

Кад буде услова, биће и народа на селу

Митровић објашњава да доста породица живи у четири града – у Цетињу, Даниловграду, Подгорици и Никшићи, коjи окружуjу Катунску нахију.

– Мањи jе броj остао на селу, али људи долазе на своjа имања. Jа рецимо живим у Бару и ниjе ми тешко да свако мало дођем у моjу Катунску нахиjу. Љети сам ту читаво вриjеме. Повратника на очевину и дjедовину биће много више када реализуjемо реконструкциjу пута и доведемо воду испред наших кућа. Природно ће то дониjети и активности на обавезном побољшању и поjачању струjне инфраструктуре. Од великог значаjа што ће то повећати и животни стандард тих људи jер ниjе мала ствар данас у овим цjеновним лудилима произвести одређену количину хране за своjу породицу – наводи Митровић.

Он каже да их је предсjедница Општине Даниловград Зорица Ковачевић информисала да је расписан тендер за прикупљање понуда и у буџету Општине одвоjена су средства за бушење бунара у Горњем Загарчу, на локациjи гдjе jе већ успjешно пронађено jедно извориште, чиме би се ријешио проблем са водом.

– Тако да би било потребно одмах приступити бушењу као основи за даље активности око проjектовања водоводне инфраструктуре. Да напоменем, за оваj проjекат добиjена jе пуна подршка Министраства пољопривреде, шумарства и водопривреде – наводи Митровић.

Нада се да ће се у скоријој будућности испунити обећања.

– Да коначно Катунска нахиjа завриjеди пуну пажњу коjу на краjу заслужуjе и своjим историjским значењем. Да се наредног љета са лакоћом мимоилазимо аутима jер ћемо имати двиjе траке. Да коначно чуjемо звук чесме на нашим имањима. И има ли љепше будућности онда него Катунска нахиjа пуна живота, са много дјеце и унучади коjа се играjу испред своjих кућа – закључује Митровић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 22:49