Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović dodijelio je na jučerašnjoj svečanosti 17 nagrada najboljim studentima za akademsku 2025/26. godinu, za njihov izvanredan uspjeh tokom studija. Nagrada se dodjeljuje studentima završne godine koji su prethodne završili u redovnim rokovima i ostvarili ukupnu prosječnu ocjenu najmanje 9. Prosječnu ocjenu 10 imali su Milica Vujošević (Ekonomski fakultet), Sofija Milić (Filološki), Sara Antović (Filozofski), Emina Višnjić (Muzička akademija), Pavle Bojović (Mašinski), Luka Kankaraš (Prirodno-matematički) i Dejana Pudar (Pomorski fakultet). Među najboljim studentima UCG su i Milica Đurović (Fakultet likovnih umjetnosti – 9,98), Sara Joksimović (Fakultet dramskih umjetnosti – 9,97), Iva Đuričković (Medicinski fakultet – 9,91), Nikola Kovačević (Pravni fakultet – 9,88), Jovan Raković (Elektrotehnički fakultet – 9,82), Anastasija Dobrilović (Fakultet političkih nauka – 9,82), Olga Stanojević (Fakultet za turizam i hotelijerstvo – 9,53), Vesna Perošević (Biotehnički fakultet – 9,52), Aleksandra Pavićević (Arhitektonski fakultet – 9,49) i Anastasija Čolović (Fakultet za sport i fizičko vaspitanje – 9,38).
– Vještačka inteligencija, sa svim svojim ubrzanjima i oblicima, dramatično brzo potiskuje značaj ljudske misli, odnosno nju samu. Stoga, vjerujem da će uloga i vrijednost univerziteta ubuduće rasti, jer će upravo oni biti ključne institucije odbrane i daljeg razvoja ljudske inteligencije. U skladu sa takvim očekivanjem, vi kao najbolja djeca Univerziteta, pronicljive i misleće mlade osobe, imate posebnu odgovornost. Morate čuvati Univerzitet, to posebno mjesto razvoja humane inteligencije. Ne dozvolite da vas, u zavodljivom Matriksu današnjice, sistem uvjeri da su sve agresivniji virtualiteti ono što treba živjeti. Sumnjajte – s mjerom, ali dosljedno. Jer sumnja je početak dugog puta na čijem kraju možda stanuje istina. Isto tako, sanjajte i maštajte, jer je to ono što nas čini kreativnim bićima – drugačijim i neponovljivim, poručio je Božović nagrađenim studentima.
Vesna Perošević, najbolja studentkinja Biotehničkog fakulteta, svojim primjerom pokazuje da nikada nije kasno za obrazovanje i sticanje novih znanja.
– Kao majka četvoro djece koja je njih izvela na pravi put, smatrala sam ovaj fakultet nekim svojim završim ciljem kako bih napravila potpuni krug. Ova nagrada svakako daje podstreka da se i dalje usavršavam bez obzira na moje godine i obaveze, ali uz veliku podršku moje porodice, kazala je Perošević.
Nagrade su dodijeljene u okviru obilježavanja 17. novembra, Međunarodnog dana studenata.
– Obilježavanje tog datuma obavezuje nas da njegujemo akademske slobode, da gradimo okruženje u kojem se znanje cijeni, a u kojem student ima pravo glasa i prostor za razvoj, istakao je Jakov Vukčević, predsjednik Studentskog parlamenta (SPUCG).
Kada su u pitanju Građevinski i Metalurško-tehnološki fakultet, ove godine nije bilo kandidata koji ispunjavaju uslove predviđene Pravilnikom.
