
Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Vuk Niković kazao je za "Dan" da toj ustanovi prema sistematizaciji fale 11 ljekara i dva medicinska tehničara, od kojih šest na Primorju. On ističe da su započeli proces unapređenja Zavoda čiji je cilj pozicioniranje ove ustanove na pravo mjesto u zdravstvenom sistemu Crne Gore.
– U desetogodišnjem postojanju Zavoda za hitnu pomoć nije ništa urađeno kako bi medicinski kadar, ljekari i medicinski tehničari, osjećali da zapravo rade u medicinskoj ustanovi. Treba prvobitno stvoriti ambijentalne uslove za rad i vratiti dostojanstvo struci, a onda će i mladi ljekari shvatiti važnost Hitne pomoći i vidjeti je kao mjesto gdje mogu započeti i završiti svoju profesionalnu karijeru. Dosad ništa nije urađeno po tom pitanju, a od sada činimo sve da Zavod dobije zasluženo mjesto unutar zdravstvenog sistema Crne Gore. Otvaranje prema javnosti i prepoznavanje rada i važnosti Hitne pomoći za jedan zdravstveni sistem, za jednu zajednicu – nadamo se da će zainteresovati još mladih ljekara spremnih da svoju profesionalnu karijeru započnu u ZHMP.
Privilegija Crne Gore je to što je mala država i može organizovati sistem Hitne pomoći koji će biti na zavidnom nivou i koji će se lako prilagoditi tokovima i standardima savremenog koncepta urgentne medicine – kazao je Niković.
Ona smatra da je Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore uspješno odgovorio izazovima pandemije kovid-19, i postojećim resursima je omogućio nesmetan proces rada u jedinicama Zavoda uprkos otežavajućim zdravstvenim okolnostima.
– Kada je u pitanju nedostajući kadar, na upražnjena i sistematizovana radna mjesta, u Zavodu fali ukupno 11 ljekara i 2 medicinska tehničara. U Hitnoj pomoći u Baru nedostaju 2 medicinska tehničara 1 doktor u timu, 1 u Budvi, 2 u Kotoru, 2 u Tivtu, 1 u Pljevljima, 1 u Plavu, 1 u Danilovgradu i 2 na Cetinju. Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore planira u kontinuitetu obnavljanje voznog parka kao i adaptiranje i opremanje medicinskom opremom jedinice Zavoda kao i otvaranje novih jedinica Hitne pomoći što će unaprijediti uslove rada za zaposlene i samim tim omogućiti kvalitetniju zdravstvenu zaštitu za sve građane Crne Gore. Trenutno je u procesu isporuka dvanaest novih kompletno opremljenih sanitetskih vozila – reanimobila, a ZHMP je takođe nabavio i dostavno vozilo kako bi povezanost centrale sa ostalim jedinicima bila adekvatna. Ovo je samo početak kompletnog obnavljanja voznog parka Zavoda za hitnu medicinsku pomoć – navodi Niković.
Objašnjava da je kao i kod nas i u regionu aktuelan problem nedostatka ljekara, budući da masovno odlaze da rade u zemljama Zapadne Evrope.
– Taj problem nije ni nas zaobišao, ali trend odlaska ljekara je vidno manji poslednjih godinu dana. Mladi ljekari su sve više zainteresovani za rad u Hitnoj pomoći. Takođe, i najavljeno povećanje plata svim radnicima u zdravstvu će u znatnoj mjeri pomoći da ljekari ostanu da rade u Crnoj Gori i Zavodu za hitnu pomoć – kaže dr Niković.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar