Област управљања отпадом jе велики проблем Општине Улцињ и Црне Горе. Како би се почело са рjешавањем овог питања, потребна jе сарадња и координациjа између институциjа, а приjе свега jе потребно да се оно стави на листу приоритета, казала је директорица НВО Грин лајф Азра Вуковић.
Министарство екологиjе, просторног планирања и урбанизма, Општина Улцињ, JП за управљање морским добром и Комунално предузеће Улцињ мораjу, у складу са своjим надлежностима, да крену у рjешавање овог проблема, те да зауставе процес претварања залеђа Велике плаже у депониjу.
- На залеђу Велике плаже мапирали смо 22 локациjе на коjима jе нелегално одложен отпад. Процjењено jе да се ради о укупноj површини од 26.670м² под отпадом коjи се види чак и на сателитским снимцима. На скоро свим локациjама присутан jе грађевински отпад, док jе на већини локациjа присутан мjешовити отпад коjи укључуjе и кабасти и кућни отпад - навела је Вуковић.
На подручjу десног рукавца риjеке Боjане и на самоj Ади Боjани мапирали смо чак 73 локациjе на коjима jе одложен отпад, углавном грађевински, док jе на десет локациjа одложен кућни отпад из обjеката коjи се налазе уз Боjану.
Питање чишћења депониjа на залеђу Велике плаже ниjе обухваћено Програмом о обављању комуналних дjелатности у зони Морског добра за териториjу Општине Улцињ, те самим тим нису ни предвиђени трошкови за њихово уклањање.
- Jедан дио плажа нема потписане уговоре са Комуналним предузећем, чиме избjегаваjу обавезу према овом предузећу а отпад одлажу на наjближоj нелегалноj депониjи.
Не постоjи jавно доступан податак да jе неко кажњен при одлагању отпада на овим локациjама од стране Комуналне инспекциjе или Комуналне полициjе, иако ниjе потребно превише труда да се починиоци ухвате на дjелу - истакла је Вуковић.