/ - FOTO: MUP
04/04/2023 u 15:22 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Otpočele aktivnosti na izradi Zakona o obnovi nakon katastrofa

Planirano je da se nacrt Zakona o obnovi nakon elementarne nepogode, tehničko-tehnološke i druge nesreće pripremi najkasnije da oktobra 2023.

Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a je u saradnji sa Kancelarijom UNDP-a u Podgorici započeo aktivnosti na izradi Zakona koji će na sveobuhvatan način regulisati oblast obnove i oporavka nakon elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća.

U prethodnom periodu je formirana radna grupa koju čine predstavnici relevantnih institucija u Crnoj Gori a danas je održana Konferencija međuresorske radne grupe koju je otvorio v.d. generalnog direktora  Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Miodrag Bešović i istakao značaj izrade ovog zakona.

Takođe, kroz izradu ovog zakona, uz eksternu ekspertsku podršku na izradi pravnog i institucionalnog okvira, utvrdiće se kako, na koji način i na bazi kojih parametara će se vršiti procjena šteta, gubitaka i potreba, kao i postupak pružanja pomoći građanima i privrednim subjektima koji su pretrpjeli materijalnu i drugu štetu i gubitak usljed katastrofa.

Izrada zakona se realizuje u okviru projekta Integralno upravljanje rizicima od poplava u prekograničom slivu rijeke Drim (Crna Gora, Albanija i Sjeverna Makedonija) – komponenta koja se tiče procjene šteta, gubitaka i potreba nakon elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća, sa naglaskom na poplave i povezane hazarde.

Do sada je izrađena Metodologija za procjenu šteta, gubitaka i potreba nakon elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća koja je usaglašena sa međunarodno priznatim standardima (Post Disaster Needs Assessment - PDNA) kao i početna obuka za trenere različitih profila na nacionalnom nivou u ovoj oblasti, koja je omogućila da se formira tim od 26 eksperata u Crnoj Gori.

Planirano je da se nacrt Zakona o obnovi nakon elementarne nepogode, tehničko-tehnološke i druge nesreće pripremi najkasnije da oktobra 2023. godine

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (3)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
This comment was minimized by the moderator on the site

Dezurni advokat DOS lopingera Piperocic..
Alajo je na njih kad su mu slomili vrat sa Moldavkom S C
Sve za pare

Planinica
This comment was minimized by the moderator on the site

Cim je Piperovic advokat tu onda je dps tu muljao :)

Dado123
This comment was minimized by the moderator on the site

Jednostavno za riješiti ako se hoće.

Ojhaa
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. april 2025 05:12