Pavle Ćupić ( / - PAVLE ĆUPIć (FOTO: RTCG)
03/08/2024 u 17:30 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Pavle Ćupić novi predsjednik Savjeta ASK-a

Pavle Ćupić iz Građanske alijanse izabran je danas za novog predsjednika Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), a za njegovog zamjenika izabran je Mladen Tomović.

Kako je saopšteno iz ASK-a, Ćupić i Tomović su na konstitutivnoj sjednici Savjeta izabrani jednoglasno i te funkcije će obavljati narednih 12 mjeseci.
Na drugoj sjednici, održanoj nakon konstitutivne, Savjet je direktorici ASK-a Jeleni Perović uputio zahtjev da, u roku od sedam dana, tom tijelu dostavi predlog Statuta Agencije, odluku o koeficijentima i zvanjima zaposlenih i akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.
Savjet je od Perović zatražio da mu dostavi i predlog pravila za izradu i sprovođenje plana integriteta, Etički kodeks zaposlenih i druga akta Agencije donijeta na osnovu Zakona o sprječavanju korupcije.
Agencija je bez Savjeta bila od avgusta prošle godine.

Skupština Crne Gore je u srijedu za članove tog tijela izabrala Ćupića, Tomovića, Aleksandru Vukašinović, Draganu Šuković i Slavicu Mirković.

BIOGRAFIJA

Pavle Ćupić rođen je na Cetinju. Osnovnu školu završio je u Podgorici, gimnaziju u Danilovgradu, a pravni fakultet u Podgorici. Položio je stručni ispit za rad u državnima organima.

Skupštinska komisija predložila pet članova Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije

Tokom 2006. i 2007. godine pokrivao je više pozicija u turističkom sektoru u dijelu menadžmenta nad osobljem. Od 2008. do 2018. godine radio je na poziciji programskog asistenta za monitoring i analitiku u „Mreži za afirmaciju nevladinog sektora – MANS” gdje je bio zadužen za implementaciju raznih aktivnosti monitoringa i analitike vezanih, između ostalog, za Skupštinu Crne Gore. Bio je ključna osoba u MANS-u za lobiranje i slične aktivnosti u Parlamentu, kao i za komunikaciju sa poslanicima i skupštinskom administracijom. Prisustvovao je brojnim sjednicama skupštinskih radnih tijela i plenarnih sjednica, a takođe je bio zadužen i za obezbjeđivanje podrške poslanika u raznim situacijama. Učestvovao je u izradi više tekstova zakona, podzakonskih akata i amandmana. Direktno je bio odgovoran za analizu pravosnažnih sudskih presuda iz oblasti korupcije i organizovanog kriminala, analizu rada sudija i tužilaca, kao i drugih pravnih procedura. Između ostalog, bio je zadužen i za praćenje regularnosti izbornog procesa u Crnoj Gori, kao i za monitoring finansiranja političkih partija.

Od 2018. do 2020. godine Pavle je radio na poziciji menadžera u turističkoj agenciji „Montenegro tourist service”, a od 2020. do 2021. godine obavljao je funkciju izvršnog direktora u privrednom društvu „Buena Vista Habano”.

Od 2021. godine je zaposlen u NF „Građanska alijansa”, gdje obavlja posao pravnog savjetnika zaduženog za pružanje besplatne pravne pomoći tražiocima azila i licima kojima je odobrena međunarodna zaštita. Takođe, zastupa tražioce azila prilikom njihovog saslušanja pred Direkcijom za azil. Pored navedenog, zadužen je i za praćenje procesa pristupa pravima, odnosno ostvarivanja svih prava propisanih Zakonom, što podrazumjeva i sastavljanje pisanih obrazaca i dokumenata za korisnike i njihovo upućivanje nadležnim organima. U opisu posla je i pisanje tužbi i žalbi na rješenja Direkcije za azil koje se upućuju Upravnom sudu. Kao predstavnik Građanske alijanse učestvuje u radu Odbora za ljudska prava i slobode Skupštine Crne Gore. Sprovodi monitoring prostorija za zadržavanje i poštovanja prava lica lišenih slobode. Učestvovao je u radu UN-ovog Odbora protiv torture na 73. sjednici gdje je prezentovao stanje ljudskih prava u Crnoj Gori i stepen poštovanja Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih kazni ili postupaka. Sprovodi monitoring rada Sudskog savjeta. Učestvuje u svim poslovima organizacije koji se odnose na promociju i zaštitu ljudskih prava i sloboda. Član je radne grupe za poglavlje 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost.

Alumnista je škole demokratskog rukovođenja pri Savjetu Evrope. Pohađao je školu mira i dijaloga (Nansen Centar za mir i dijalog) i tom prilikom bio u studijskoj posjeti Parlamentu Norveške, Vladi Norveške, njihovom Sindikatu, političkim partijama i ostalim relevantnim institucijama u Oslu i Lilehameru. Prošao je obuku u oblasti tehnike pisanja zakona u organizaciji Uprave za kadrove Crne Gore, kao i obuku u oblasti praćenja potrošnje budžeta u organizaciji Transparency International iz Beograda. Učestvovao je u velikom broju konferencija i okruglih stolova posvećenih nadležnostima Skupštine Crne Gore, kao i velikom broju okruglih stolova posvećenih borbi protiv korupcije i poštovanju ljudskih prava.

Koautor i autor je niza izvještaja i publikacija iz oblasti zaštite ljudskih prava, rada sudova i postupanja pravosudnih institucija prema građanima, borbe protiv korupcije, izbornim kampanjama, transparentnosti trošenja novca građana Crne Gore, kao i izvještaja posvećenih radu Skupštine Crne Gore i njenih radnih tijela.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
24. novembar 2024 06:04