Pod lupom bi trebalo da budu računi funkcionera u bankama / Shutterstock
15/01/2025 u 19:48 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

ASK će kontrolisati račune funkcionera i bez odobrenja

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) imaće pristup bankovim računima javnih funkcionera i članova njihovog domaćinstva, i bez dosad neophodne saglasnosti nosioca javne funkcije, predviđeno je Nacrtom izmjena i dopuna Zakona o sprečavanju korupcije, koji je na javnoj raspravi.

Prema ovim odredbama, za direktora ASK moći će biti izrabano lice za koje glasa najmanje troje članova Savjeta Agencije. Dosad je direktor morao da dobije podršku najmanje četiri člana.

Članom 26 sada se definiše da radi provjere podataka iz izvještaja, Agencija ima pristup podacima na računima javnog funkcionera i članova zajedničkog domaćinstva kod kreditnih institucija i drugih finansijskih institucija. Prema novim zakonskim odredbama, ti podaci obuhvataju prilive/prihode javnih funkcionera i članova zajedničkog domaćinstva, kao i njihove štedne račune koji su predmet obrade Agencije.

– Pravo uvida ima odgovorno lice – direktor Agencije, ovlašćeni službenik Agencije koji vodi postupak u konkretnom predmetu, kao i ovlašćeni službenik koji prema opisu posla vrši obradu ličnih podataka javnih funkcionera. Podaci se mogu koristiti samo u svrhu provjere podataka prijavljenih u izvještaju i u druge svrhe se ne mogu koristiti. Agencija vodi evidencije o ličnim podacima koji su joj dati na korišćenje, prema namjeni za koju su dati i pravnom osnovu za njihovo korišćenje. Podaci se mogu čuvati u elektronskoj formi u bazi podataka Agencije u zaštićenom serveru. Pristup podacima u elektronskoj formi, imaju samo ovlašćena lica uz korišćenje posebne zaštićene šifre za pristup tim podacima. Podaci iz stava 3 ovog člana čuvaju se u roku od pet godina od dana pribavljanja podataka, a elektronski podaci o tome 10 godina od izvršavanja platne transakcije, odnosno od promjene na računu za plaćanje korisnika platnih usluga, u skladu sa zakonom kojim se uređuje platni promet – precizirano je izmjenama zakona.

U obrazloženju zakona je navedeno da je odredba o provjeri računa uvedena shodno preporukama Venecijanske komisije, Greko preporukama, sugestijama i komentarima NVO sektora, kao i drugih zainteresovanih lica.

Detaljnije informacije o imovnom stanju

Iz ASK su za "Dan" kazali da bi novi obrazac za prijavu imovine i prihoda javnih funkcionera trebalo da obuhvata detaljnije informacije, koje pružaju potpuniji uvid u imovinsko stanje i omogućavaju efikasniju kontrolu. Iz te institucije su nam saopštili da se sa izmjenom obrasca čeka dok Ministarstvo pravde prethodno ne usvoji odgovarajući podzakonski akt.

– Agencija u ovom trenutku ne može pristupiti izmjeni obrasca izvještaja, budući da je neophodno da Ministarstvo pravde prethodno usvoji odgovarajući podzakonski akt. Član 26 Zakona o sprečavanju korupcije predvidio je preciznije i sveobuhvatnije podatke o prihodima i imovini javnih funkcionera, kao i članova njihovog zajedničkog domaćinstva, koji se prijavljuju u izvještaju. U skladu sa time, i novi obrazac za prijavu imovine i prihoda trebalo bi da obuhvata detaljnije informacije, koje pružaju potpuniji uvid u imovinsko stanje i omogućavaju efikasniju kontrolu – kazali su "Danu" iz ASK u odgovorima dostavljenim 27. decembra.

Predložena je izmjena stava 2, člana 16 zakona, po kojem javni funkcioner ne može da zaključi ugovor o pružanju usluga sa organom vlasti ili privrednim društvom koje je u ugovornom odnosu, odnosno vrši poslove za organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši funkciju, osim ako je vrijednost tih ugovora manja od 5.000 eura na godišnjem nivou, ili ako je obavljanje ovih poslova propisano zakonom ili drugim opštim aktom. U odnosu na sadašnje zakonsko rješenje, povećana je vrijednost ugovora o pružanju usluga sa maksimalnih 1.000 na 5.000 eura na godišnjem nivou.

Kriptovalute taјna funkcionerskih računa

Na internet stranici ASK, prema nacrtu, neće se objavljivati podaci za djecu funkcionera do 18 godina starosti, umjesto dosadašnjih 16.

– Ukoliko Agencija posumnja da javni funkcioner prenosi imovinu na povezana lica, dužan je dostaviti lične podatke za povezana lica u roku i na način koji odredi Agencija. Agencija može zatražiti dostavljanje izvještaja o imovini i prihodima i od povezanog lica sa javnim funkcionerom. Povezano lice sa javnim funkcionerom dužno je da na zahtjev Agencije dostavi izvještaj o imovini i prihodima bez odlaganja – novi je stav u nacrtu zakona.

Nacrt izmjena Zakona o sprečavanju korupcije na javnoj raspravi je 30 dana, od 31. decembra.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
15. januar 2025 19:49