
Božović ističe da je sa kćerkom otišla u privatnu kliniku, gdje je ustanovljeno da djevojčica ima virusnu upalu pluća, uključen joj je antibiotik, kao i infuzija sa "analginom", koja je odmah oborila temperaturu. Božović je kazala da će protiv S.K., koja je sama odlučila da dijete ne treba da se pregleda, podnijeti prijavu zaštitniku prava pacijenata.
Ona napominje da je u privatnoj ambulati za pregled, rentgen pluća, infuziju i antibiotik platila 100 eura i pita šta da rade roditelji koji nemaju novca da odvedu dijete koje vraćaju iz državne ustanove. Ona dodaje da njeno dijete nije vratio doktor, već medicinska sestra, te da je sigurna da ljekar, da je bio u prilici, ne bi vratio njenu kćerku sa visokom temperaturom.
Božović navodi da djetetu četiri dana nije uspijevala da obori visoku temperaturu, te da nije pomagao ni "brufen", ni "defrinol forte", koji je pedijatar preporučio u utorak, zbog čega je u petak, 21.2.2025. godine, negdje između 17 i 17.30 časova, odlučila da kćerku od 13 godina odvede u Dječiju bolnicu.
– Na vratima dnevne bolnice, odnosno prijemnog odjeljenja izašla je medicinska sestra S.K., koja me učila kako da skinem temperaturu i govorila da "defrinol forte" nije za to, da joj dam "brufen" od 600, rekla sam da ni on nije pomogao. Onda je kazala da se dijete tušira, rekla sam da smo i tuširanjem pokušavali, ali da ništa ne obara temperaturu. Pitala sam je da joj daju infuziju ne bi li je na taj način oborili, na šta mi je odgovorila drsko da se infuzijom ne skida temperatura. Rekla mi je da vodim dijete u Dom zdravlja da se pregleda jer dežurna doktorica ima dosta posla na odeljenju, i nema kad da pregleda djecu zbog temperature. Rekla sam joj da sam već u utorak bila dva i po sata u Domu zdravlja sa djetetom koje je imalo 39,5 i da mi ne pada na pamet da opet idem i čekam toliko sati sa djetetom koje je pod tolikom temperaturom. Vratila nas je, nije htjela da primi dijete da se pregleda, odakle sam sa ćerkom otišla u privatnu ambulantu, gdje je dijagnostikovana upala pluća, kazala nam je Božović.
Direktor Instituta za bolesti djece dr Velibor Majić saopštio je za "Dan" da zvaničnu pritužbu nije dobio, ali da ga je nakon nezvaničnih informacija o potencijalnom propustu, dežurna sestra S.K. obavijestila da je dijete prethodno pregledano u Domu zdravlja i da su urađeni laboratorijski nalazi. Kako navodi, u dogovoru sa dežurnim doktorom, pacijentu je objašnjeno na koji način treba snižavati povišenu tjelesnu temperaturu.
On podsjeća da svi domovi zdravlja rade do 21 sat i zaduženi su za primarnu zdravstvenu zaštitu, između ostalog i preglede djece sa povišenom tjelesnom temperaturom. Majić pojašnjava da, ukoliko postoje indikacije, u Institut se sa primarnog nivoa upućuju na bolničko liječenje.
– Zapravo, po zakonu, Institut za bolesti djece pokriva sekundarni nivo zdravstvene zaštite za pet opština, a u isto vrijeme je tercijarni nivo, tj. krovna institucija za teritoriju cijele Crne Gore i dijela Hercegovine. Dom zdravlja je dužan da zbrine pacijente koje navodite, kazao je Majić, koji nam je sugerisao "o samoj organizaciji pregleda i ko zbrinjava pacijenta ako izabrani pedijatar nije u smjeni, obratite se nadležnima za organizaciju rada u Domu zdravlja".
Коментари (1)
Оставите свој коментар