
- U tom kontekstu, čin sadnje drveta od strane Andrije Mandića u Izraelu u znak sjećanja na žrtve Nova Festivala, smatramo duboko sramnim i licemjernim potezom. Dok Mandić tim činom pruža simboličku podršku izraelskom narativu i postaje saučesnik u izraelskoj propagandi, istovremeno potpuno ignoriše ogromnu patnju palestinskog naroda koji prolazi kroz genocid - navode u saopštenju.
Podsjećaju da je tragični događaj na festivalu Nova, na koji se Mandić poziva, iskorišćen od strane izraelske vlasti kao izgovor za pokretanje brutalne kampanje kažnjavanja čitavog jednog naroda u Gazi.
- Dok je Mandić u Izraelu sadio drvo i izražavao saučešće izraelskim žrtvama, izraelska vojska je nastavila da uništava čitave porodice u Gazi. On se ni jednog trenutka nije javno osvrnuo na hiljade palestinske djece čiji su životi ugašeni u proteklim mjesecima, niti na stotine hiljada ljudi protjeranih iz svojih domova. Takav jednostran i bešćutan pristup pokazuje ne samo manjak diplomatske uravnoteženosti, već i potpuno odsustvo ljudskosti i saosjećanja prema nedužnim žrtvama druge strane - navode u saopšenju.
Smatrajuda Mandićevo sađenje drveta, pa makar ono bilo i predstavljeno kao čin saosjećanja, u stvarnosti je uvreda za sve žrtve, time se šalje poruka da su jedne žrtve vrijedne pomena, dok druge, enormno brojnije, nisu vrijedne ni spomena.
- Takav čin predstavlja moralni sunovrat jednog državnog funkcionera Crne Gore i bacanje ljage na ime naše zemlje. Crna Gora ne smije biti dovedena u poziciju da, zahvaljujući neodgovornim potezima svojih predstavnika, izgleda kao saučesnik okupatora i tlačitelja. Skupština Crne Gore treba da se ogradi od samovolje svog predsjednika i da jasno stavi do znanja da njegovi lični postupci podrške Izraelu ne odražavaju stavove većine poslanika niti građana Crne Gore. Takođe, očekujemo od drugih političkih aktera, pa i samog državnog vrha, da se distanciraju od Mandićevih postupaka, jer ćutanje u ovom slučaju znači odobravanje - ističu oni.
Smatraju da nijedan državni funkcioner ne smije partikularne interese staviti ispred međunarodnih obaveza i humanitarnih principa.
- Smatramo da je Mandić svojim potezima moralno diskvalifikovan za obavljanje funkcije predsjednika Skupštine Crne Gore. Pozivamo poslanike i nadležne institucije da preispitaju njegovu dalju ulogu na toj poziciji, jer Crna Gora zaslužuje na čelu svog zakonodavnog doma osobu od integriteta koja će zastupati principe mira i pravde, a ne nekoga ko otvoreno staje na stranu genocida, represije i okupacije - zaključuju u saopštenju.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar