
Nedopustivo je prijetnjama ili bilo kojom drugom vrstom presije dobiti odgovor od političkih oponenata, ili od onih koji imaju različito mišenje od vas, a pogotovu pri tome koristiti kvalifikacije koje odstupaju od civilizacijskih normi, poručio je u izjavi za "Dan" ombudsman Siniša Bjeković, komentarišući sve učestaliji govor mržnje i prijetnje upućene potpredsjedniku Vlade Dritanu Abazoviću i njegovim kolegama iz Građanskog pokreta URA na Cetinju, ali i napad na gradonačelnika Podgorice Ivana Vukovića. On navodi da institucija Zaštitnika ljudskih prava osuđuje sve prijetnje i uvrede, jer to odudara od civilizacijskih vrijednosti, ali i onog što Crna Gora jeste.
– Ovo nije novina, u Crnoj Gori smo odavno prestali da se bavimo stvarnošću, a prešli na uvrede koje jesu dio stvarnosti, ali ni u čemu ne pomažu da se riješe problemi koji nas stvarno opterećuju – istakao je Bjeković.
Podsjeća da svaka javna funkcija predstavlja legitimnu volju građana, a upozorava da se ipak otvara Pandorina kutija u kojoj svako može svakom da kaže svašta bez ikakvih posledica.
– To me posebno zabrinjava. Svako od nas ima bolnu tačnu, a ona je svakako čast i ugled posebno kada neko pokuša da ih povrijedi. Bojim se da smo ušli u fazu gdje rješavanje problema iziskuje veliki angažman. Svako je postao ovlašćen da kaže svašta, a da se to predstavi kao sloboda izražavanja. Ipak, sloboda izražavanja ima svoje granice, dužni su političari da trpe više od ostalih, ali ne i da trpe uvrede koje nemaju nikakvo utemeljenje. Ovo je vrijeme u kojem je jedini cilj uvreda, bojim se da dalje od toga ne idemo i nećemo otići – upozorio je Bjaković, koji je apelovao da pazimo drugoga od sebe, a ne samo sebe od drugoga.
Koordinatorka programa ljudska prava u Centru za građansko obrazovanja Tamara Milaš ističe da svi društveno-politički akteri u Crnoj Gori, a posebno donosioci odluka, bilo da dolaze iz pozicija vlasti ili opozicije, moraju konačno shvatiti da svojim javnim istupima imaju permanentnu obavezu da doprinesu smirivanju razbuktalih i nezapamćenih tenzija u skorije vrijeme. Umjesto toga, kako ističe, svakodnevno svjedočimo njihovom djelovanju koje za posljedicu ima ubrzanu radikalizaciju i ekstremizaciju crnogorskog društva, te ih možemo smatrati najodgovrnijim za ovako loše stanje u društvu.
– Da smo do sada imali primjere procesuiranja i sankcionisanja svih onih koji su podsticali na nasilje ili mržnju prema grupi ili članu grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti, vjerujem da bi situacija bila značajno drugačija. S tim u vezi, izuzetno je važno insistirati na odgovornosti onih koji imaju najviše moći, ali i na djelotvornom i profesionalnom postupanju, kako onih subjekata koji imaju represivna ovlašćenja, tako i onih koji svojim preventivnim djelovanjem mogu doprinijeti prevazilaženju društvene krize. Konkretno, ovdje očekujemo promptne reakcije policije, tužilaštva, sudova, ali i drugih organa izvršne i zakonodavne vlasti, obrazovnih institucija, institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, civilnog sektora, kao i onih koji predstavljaju nezavisne institucije a mogu doprinijeti prevazilaženju duhovne i društvene korozije, koja mahnito zahvata crnogorski prostor – navodi Milaš.
Prema ocjeni Zorana Vujačića iz Građanske alijanse, najnovija političko-društvena dešavanja, sve veće tenzije u društvu, prisutan govor mržnje, slučajevi nasilja, ugrožavanje ljudskih prava, nedostatak političkog dijaloga kreiraju sliku o Crnoj Gori koja se udaljava od evropskog puta i njenih demokratskih principa. Ističe da je ovo stanje potrebno odmah mijenjati, a tu su prije svih odgovorni političari koji svojim djelovanjem i javnim nastupima treba da doprinose smanjenju tenzija i da ne podstiču njihovu eskalaciju i veće podjele u društvu.
– Potrebno je da odmah, bez odlaganja, otpočnu dijalog u Skupštini. Pozivamo sve političke aktere da se izdignu iznad partijskih interesa i hitno pokrenu dijalog u duhu demokratskih vrijednosti – ocijenio je Vujačić.
Iz Akcije za ljudska prava (HRA) saopštili su da uočavajući govor mržnje i kod predstavnika vlasti i opozicije, konkretno, kod premijera Zdravka Krivokapića i odbornika Milovana Jankovića. HRA osuđuje takva ponašanja i ponovo apeluje na javne funkcionere da se uzdrže od govora koji izaziva mržnju. Premijer Krivokapić juče je u svom komentaru Crnogorsku pravoslavnu crkvu nazvao "takozvanom" i "nevladinom organizacijom", i istakao "da je njen jedini cilj bio ne da uspostavi vjeru nego da vrati imovinu", čime je mogao da povrijedi vjerska osjećanja vjernika/ca te vjerske zajednice i podstakne mržnju prema njima. Podsjećamo da je ranije i predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, Srpsku pravoslavnu crkvu nazvao "kvazivjerskom zajednicom", "koja pokušava da zadrži nezakonito prisvojenu imovinu", "koja je odgovorna za genocid u Srebrenici", što je takođe moglo da povrijedi vjerska osjećanja vjernika/ca te vjerske zajednice i podstakne mržnju prema njima. Radi se o najvišim državnim funkcionerima koji imaju posebnu obavezu da djeluju u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore, prema kome su vjerske zajednice odvojene od države, i da ne podstiču mržnju. Odbornik Milovan Janković (DPS) iznio je posebno neprimjeren komentar na račun potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, poručivši mu "Sram te bilo, mrtvi ti se otac u grobu prevrće", dodavši da ni njemu, ni premijeru Zdravku Krivokapiću, ni ministru unutrašnjih poslova Sergeju Sekuloviću "nema mjesta u Crnoj Gori". Sve navedene vrste govora izazivaju i podstiču mržnju i takav govor ne smije postati opšte pravilo – poručuju iz HRA.
Коментари (0)
Оставите свој коментар