Neeksplodirana ubojna sredstva / MUP/arhiva
30/07/2024 u 19:07 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Pronađeno preko 13 tona neeksplodiranog naoružanja: Ubojna sredstva vrebaju iz rijeka i mora

Građani su prošle godine dobrovoljno vratili 919 komada oružja i 25.296 komada municije različitog kalibra, pokazuju podaci iz izvještaja o realizaciji Akcionog plana za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja i zloupotrebe i trgovine oružjem i municijom za prošlu godinu.

Pronađeno je i preko 13 tona neekslodiranih ubojnih sredstava, a planirano je da se iz rijeka i mora nastavi uklanjanje ovih potencijalno opasnih ubojnih sredstava.

U Vladinom izvještaju piše da je u 2023. godini pronađeno 13,5 tona neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS), te da je planirano da se ona unište ove godine.

– Tokom izvještajnog perioda, izvršeno je uništavanje 6,5 tona NUS-a, koja su bila prikupljena tokom prve polovine 2023. godine – piše u dokumentu.

Ukazuje se i da im je potrebna oprema za vađenje NUS-a koji se nalazi pod vodom.

– Tokom 2024–2026. godine, imamo u planu da izvadimo veću količinu NUS-a koji se nalazi ispod vode (naročito u Zeti i Morači, kao i Bokokotorskom zalivu, posebno na Škveru i na Verigama) – istaknuto je u Vladinom izvještaju.

U dokumentu navode da je u 2023. godini bilo nekoliko projekata u kojima je učestvovao niz različitih aktera, uključujući EU, misije OEBS-a, SEESAC, kancelarije UNDP-ja.

– Potrebna je podrška u sprovođenju ciljanih aktivnosti ka proizvođačima oružja, prodavcima i licenciranim licima u podizanju svijesti o štetnosti posljedica stavljanja oružja i prekursora u protivpravne tokove. Nacionalna kampanja za legalizaciju i dobrovoljnu predaju sprovodi se na osnovu amnestije predviđene crnogorskim Zakonom o oružju. Iako amnestija za dobrovoljnu predaju oružja policiji ne ističe, Zakon propisuje određeno razdoblje, tokom kojeg je legalizacija moguća bez ikakvih pravnih posljedica. Trenutno nije jasno kada će početi kampanja legalizacije, budući da to uglavnom zavisi od usvajanja Zakona o oružju i drugih uslova. Novi Zakon o oružju je u izradi. Stoga se može očekivati da će nova kampanja legalizacije biti najavljena 2024. godine, uz usvajanje novog Zakona. Stoga projekat namjerava podržati pravovremeno planiranje i pripremu kampanje dok se ne stvore uslovi za početak sprovođenja. Na osnovu uputstava koje je primila od MUP-a, medijska kampanja podizanja svijesti o legalizaciji trebala bi biti razvijena, kako bi podstakla i odgovarala u vremenu s inicijativom za legalizaciju MUP-a – navodi se u ovom dokumentu.

Od građana oduzeto 39.000 komada municije

Podaci iz ovog dokumenta pokazuju da je policija privremeno od građana oduzela 599 komada vatrenog oružja, od čega 189 u ilegalnom posjedu, te 39.212 komada metaka različitog kalibra.

– U Crnoj Gori je evidentirano 510 incidenata u vezi s vatrenim oružjem – konstatuje se u dokumentu.


Govoreći o uništavanju viška naoružanja Ministarstva odbrane (MO), navodi se da je ovaj resor prošle godine smanjio višak ubojnih sredstava (UBS) za 174.2517 tone (143.193 tone su izdate kupcima po zahtjevu, a 31.0587 tona je preuzelo privredno društvo "Poliex" a.d. Berane i uništavaju se u okviru ITF programa).

– Uništavanje UBS preko ITF organizacije (Memorandum o razumijevanju o protivminskom djelovanju, uništavanju konvencionalnog naoružanja i fizičkoj bezbjednosti i upravljanju zalihama), sa Republikom Slovenijom iz 2018.godine, kroz ovaj program do sada su uništene 125,54 tone UbS sredstava. MO je podnijelo zvanični zahtjev ITF-u u decembru 2022. godine da se kroz isti projekat riješi dodatnih 64.73 tona viška UbS. Predstavnici ITF organizacije su nas u maju 2023. godine informisali da je donator obezbijedio novčana sredstva za predloženih 64.73 tone, što je uslovilo raspisivanje tendera za izbor najpovoljnijeg ponuđača. Na tenderu kao najpovoljniji ponuđač izabrano je privredno društvo "Poliex" a.d. Berane, sa kojim je i ITF organizacija zaključila ugovor u novembru 2023. godine. Privredno društvo "Poliex" a.d. Berane je (15.12. i 18.12.2023. godine) iz objekata Vojske Crne Gore preuzelo 31.0587 tona ubojnih sredstava i ista će biti predmet neutralizacije u njihovim postrojenjima – piše u ovom dokumentu.

Iz Zete izvađeno pet mina, granata i bajonet

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Mandić ga forsira da obavlja prljave poslove umesto njega.

Rade
This comment was minimized by the moderator on the site

Stranka pravde i pomirenja ima veliku priliku da budu dio vladajuce koalicije. Mislim da bi to trebali da iskoriste. Razlika je biti sa grupom koju narod voli istinski i koja sigurno pobjedjuje na izborima .

Srbenda
This comment was minimized by the moderator on the site

Samo jednom da Medojević hoće izaći samostalno,da vidimo to " mjerenje" pošteno...Bez cenzusa bi bilo,ali što ga Mandić uporno forsira nije jasno.

Pandorini_papiri
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
02. april 2025 12:58