
Vlada Crne Gore još uvijek nije zvanično imenovala komisiju koja će se baviti provjerom validnosti diploma u javnom sektoru, a procjene su da ih je oko 35.000 stečeno na sumnjiv način.
Članovi tog tima već rade na prikupljanju materijala, a kako je za "Dan" kazao Zarija Pavićević, jedan od članova, za samo 15 dana uspjeli su po prijavama građana da otkriju 70 diploma medicinskih radnika i policajaca, koje dolaze iz pojedinih manjih gradova u Srbiji, a za koje se sumnja da su stečene nelegalno.
– Rad tima zamišljen je tako da se prvo provjere one diplome za koje nam građani ukazuju da su stečene nezakonito, odnosno da lice nije završilo školu za koju tvrdi da je ima. Mi smo odlučili da pozovemo građane da nam prijave sumnjive diplome, jer ipak smo mi malo društvo i svako zna svakoga. Obradili smo 70 prijava i imamo jako zanimljivu situaciju u Opštoj bolnici u Pljevljima gdje je prijavljeno 17 potencijalno lažnih diploma, u pitanju je šest isprava iz Tutina, od kojih je svaka zavedena pod istim djelovodnim brojem i istog datuma, drugi broj diploma je iz Novog Sada, Kule i Sokolca, a sve su za srednju školu – kaže Pavićević.
On ističe da u Upravi policije već imaju oko 20 sumnjivih doploma, gdje na primjer za pet u evidenciji Ministarstva prosvjete ne postoji nikakva evidencija. Pavićević ukazuje da postoje pojedini visokopozicionirani službenici za koje se osnovano sumnja da imaju lažnu diplomu, a obavljaju vrlo značajne poslove.
– Za početak smo uzeli zdravstvo i policiju i zabrinjava što prvi koraci ukazuju da su te diplome koje su nam prijavljene zaista lažne. To su dvije jako značajne oblasti za cijelo društvo, jer jedni brinu o zdravlju građana, a drugi o bezbjednosti i treba da štite zakon. Kada u te dvije oblasti imate kadar koji je neadekvatno školovan i koji je lažirao podatke o stručnoj spremi, onda ne treba da čude brojni problemi u tim oblastima. Posebno kada govorimo o policiji, školovanog i obučenog policajca ne možete ucijeniti, ali ovi koji su tu sa sumnjivim diplomama zažmuriće na neke stvari ako su i sami prekršili zakon. Nije ni čudo što imamo ovoliki problem sa organizovanim kriminalom i korupcijom ako imamo neškolovane policajce koji su podložni ucjenama – navodi Pavićević.
Kaže da nakon što prve analize utvrde sumnjivost diploma, onda Uprava policije treba da provjeri da li su ta lica u terminima diplomiranja i polaganja napuštala državu.
– Ne možete u Tutinu diplomirati, a u isto vrijeme biti u Podgorici, na primjer. Tu odmah imate dokaz da je diploma lažna. Nakon policije ide procedura u tužilaštvu, jer ti ljudi će morati da odgovaraju. Mi imamo nesrazmjerno visok broj stranih visokoobrazovnih isprava, ogroman procenat sa privatnih institucija mahom iz regiona, a samo u 2020. godini tadašnje Ministarstvo prosvjete, na čelu sa Damirom Šehovićem, priznalo je ukupno 3.618 obrazovnih isprava, od čega 1.163 diplome osnovnih i srednjih škola i 2.455 diploma o stečenom visokom obrazovanju. To je ogroman broj. Mi u državi na birou rada imamo oko 15.000 visokoškolaca koji ne mogu da se zaposle, a plašim se da su nam institucije pune kadrova koji imaju samo papir sa nekim zvanjem, a u suštini nemaju ni zvanje, ni znanje – ističe Pavićević.
Коментари (0)
Оставите свој коментар