Uvećane naknade kreću se i do preko 2.600 eura / -SHUTTERSTOCK
06/03/2025 u 09:01 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Roditelji nezadovoljni: Uvećanih naknada nema za svu djecu

Pravo na uvećane iznose naknada za novorođenčad imaju roditelji djece rođene u prošloj godini za koju su zahtjevi za ostvarivanje tog prava podnijeti nakon 3. juna 2024, saopštili su za "Dan" iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.

Kako su naveli iz ministarstva Danu, prema januarskom usklađivanju socijalnih davanja, davanja se kreću od 1.049 eura (za prvorođeno dijete) do 2.623 eura (za četvrtorođeno i svako naredno dijete).

Do usvajanja izmjena Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti u maju prošle godine, naknada za novorođenčad iznosila je 900 eura, odnosno 1.000 eura za korisnike materijalnog obezbjeđenja, i njen iznos nije zavisio od broja djece u porodici (da li je riječ o prvom, drugom, trećem djetetu u porodici).

"Dan" je Ministarstvo socijalnog staranja pitao da li sva djeca rođena tokom 2024. imaju pravo na uvećanu naknadu za novorođenčad, shodno zakonskim izmjenama usvojenim u maju te godine, a nakon što su se našoj redakciji obratili roditelji koji tvrde da za bebu rođenu u prošloj godini ne mogu da ostvare uvećanu naknadu. U nadležnom Centru za socijalni rad, kako su nam kazali, dobili su obavještenje da spisak djece koja ostvaruju pravo dobijaju od Ministarstva, a da im nisu poznati razlozi iz kojih se ime nekog djeteta ne nađe na njemu, pretpostavljajući da to ima veze s vremenom podnošenja zahtjeva.

Iz Ministarstva su za "Dan" potvrdili da pravo na ostvarivanje uvećane naknade za novorođenčad zavisi od datuma podnošenja zahtjeva.

– Datum ostvarivanja prava za novorođeno dijete po uvećanim iznosima zavisi od datuma podnošenja zahtjeva. S tim u vezi, uvećani iznosi se isplaćuju ako je zahtjev podnijet od 3. juna 2024. godine, tj. od dana stupanja na snagu izmjena zakona – objasnili su iz resora ministra Damira Gutića.

Kazali su da se pravo na naknadu za novorođeno dijete ostvaruje podnošenjem zahtjeva nadležnom Centru za socijalni rad i dostavljanjem potrebnih podataka o roditeljima djece, kao i podatka o rođenju djece, s obzirom na to da se visina naknade utvrđuje u odnosu na broj djece.

– Visina naknade za novorođeno dijete iznosi: za prvorođeno dijete 1.049,50 eura, za drugorođeno dijete 1.574,25 eura, za trećerođeno dijete 2.099,00 eura, za četvrtorođeno i svako sljedeće 2.623,75 eura – podsjećaju iz Ministarstva.

Naknade u 2022. iznosile 139 eura

Naknade za novorođenčad tek su drastičnije uvećane od 18. januara 2023. godine, kada su utvrđene na iznos od 900 eura, odnosno 1.000 eura za korisnike materijalnog obezbjeđenja. Dotad je iznos te naknade bio znatno niži i u 2022. godini je, na primjer, bio 139 eura, a u ranijem periodu i još manjeg iznosa i usklađivan je polugodišnje, zajedno sa ostalim davanjima iz oblasti dječije i socijalne zaštite.

Izmjenama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, koje su stupile na snagu u januaru 2023, roditelj, usvojilac, staralac ili hranitelj djeteta, koji je to pravo na naknadu za novorođeno dijete ostvario u 2022, stekao je pravo na isplatu razlike do iznosa od 900, odnosno 1.000 eura.

Za "Dan" su kazali da su od primjene novog zakona do kraja 2024. godine pravo na naknadu za novorođeno dijete ostvarila 4.704 korisnika, dok je u 2025. sa januarskom isplatom razlika isplaćena za 1.647 korisnika iz 2024.

– Ostalim korisnicima koji imaju pravo na razliku isplata će biti izvršena do kraja prvog kvartala tekuće godine. Ukupan broj korisnika koji su do sada isplaćeni po novim iznosima je 6.351 – naveli su iz Ministarstva.

Ništa od povećanja dječijeg dodatka

Kako dodaju, zahtjev za ostvarivanje prava podnosi se u roku od godinu dana od dana rođenja djeteta, što je, smatraju, dovoljan period da roditelji ostvare pravo, napominjući da su svi građani koji su podnijeli zahtjev i adekvatne dokaze u naznačenom roku ostvarili navedeno pravo.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
26. april 2025 05:38