
Direktor Direktorata za digitalno zdravlje u Ministarstvu zdravlja Aleksandar Sekulić kazao je za "Dan" da je 60.000 građana izgubilo pravo na kovid potvrde koje više nijesu validne jer nijesu primili treću dozu šest mjeseci nakon revakcinacije. On upozorava da to predstavlja dodatni epidemiološki rizik jer zbog pada imuniteta sebe i svoje najbliže izlažu velikoj opasnosti. On ističe da svakodnevno pokušavju da animiraju građane da prime treću dozu, ali i prvu i drugu.
– Od oko 262.000 osoba koje su do sada u potpunosti imunizovane sa dvije doze, kod njih 113.000 je prošlo šest mjeseci, ili duže, od primanja revakcine. U odnosu na ova lica, imamo podatak da je oko 53.000 primilo i treću dozu, dok 60.000 to još nije uradilo. Ko god ne ispunjava uslove koji su propisani od strane Ministarstva zdravlja, pa i u pogledu validnosti nacionalne kovid potvrde, predstavlja epidemiološki rizik, i samim time sebe, ali i svoju okolinu, izlaže velikoj opasnosti. Mi i ovim putem apelujemo na sve građane da se što prije vakcinišu i poštuju epidemiološke mjere – kazao je Sekulić.
Upitan da li li imamo oslabljen kolektivni imunitet jer je samo oko devet odsto ukupne populacije primilo treću dozu, on je odgovorio da je trend vakcinacije u porastu.
–Treću dozu je primilo preko 58.000 građana i možemo reći da je trend primanja trećih doza u porastu. Jer tu se radi o licima koja su već imunizovana sa dvije doze, ili su preboljela kovid-19. To su osobe koje su već pokazale da vjeruju u nauku i medicinu i kojima je jasno da je u borbi sa pandemijom, uz poštovanje mjera, vakcina jedini bezbjedan i kvalitetan mehanizam. Crna Gora je u ovom momentu na oko 60 odsto vakcinisanosti punoljetne populacije i ponosni smo što smo u tom pogledu dostigli nivo koji je od strane SZO zacrtan kao cilj za 2021. godinu. Da podsjetim, zbog nerada prethodne administracije, vakcine su u Crnu Goru stigle kasnije nego u zemlje regiona i razvijenog svijeta, a mi smo uprkos tome postigli ovaj cilj – naglasio je Sekulić.
On je istakao da sve donesene mjere imaju za cilj zaštitu zdravlja građana.
– U Crnoj Gori se u kontinuitetu sprovodi kampanja jačanja svijesti o potrebi vakcinacije, kao i kampanja borbe protiv lažnih vijesti i infodemije. Maltene svakodnevno ljekari i drugi profesionalci gosti su u medijima i možemo govoriti samo o intenziviranju kampanje. Sa druge strane, mjere i preporuke koje su na snazi u Crnoj Gori uvijek imaju za cilj zaštitu zdravlja građana, a kao efekat one u tom kontekstu podižu i nivo svijesti o značaju i potrebi vakcinacije. Mi kao društvo moramo izaći iz ove panedmije, i to nije pitanje naše lične ili profesionalne odgovornosti, to čak nije ni pitanje demokratije, već je slika civilizacijskog iskoraka i svakog pojedinca i društva u cjelini – naveo je Sekulić.