Proces legalizacije nije zaustavljen, sprovodi se, ali dinamika procesa nije u skladu sa planiranom, saopšteno јe "Danu" iz Ministarstva ekologiјe, prostornog planiranja i urbanizma. Kako navode, na osnovu podataka dobijenih od jedinica lokalne samouprave, do marta 2022. godine predato je preko 54.000 zahtjeva za legalizaciju objekata, obrađeno je preko 48.000 zahtjeva, a donijeto 2.501 rješenje o legalizaciji, odnosno legalizovano objekata.
– Stupanjem na snagu Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, 2017. godine započet je proces legalizacije bespravnih objekata. Nakon isteka prekluzivnog roka za podnošenje zahtjeva za legalizaciju, koji je bio propisan osnovnim tekstom zakona, u julu 2018. godine podnijeto je oko 50.000 zahtjeva za legalizaciju. Shodno zakonu, rješenje o legalizaciji se može donijeti za bespravni objekat koji se nalazi na orto foto-snimku i koji je izgrađen u skladu sa osnovnim urbanističkim parametrima ili smjernicama, važećeg planskog dokumenta donesenog do stupanja na snagu ovog zakona, odnosno planskog dokumenta donijetog u zakonom propisanoj proceduri. Ali ukoliko to nije slučaj, postupak se prekida do donošenja Plana generalne regulacije Crne Gore. Takođe, uslov za donošenje rješenja o legalizaciji su riješeni imovinsko pravni odnosi na objektu i zemljištu na kome je objekat izgrađen tako da je to takođe jedan od razloga za prekid postupka – navode u kabinetu ministarke Ane Novaković Đurović.
Kako navode, najveći broj postupaka јe u toku, do rješavanja prethodnog pitanja, tj. do donošenja Plana generalne regulacije i/ili rješavanja imovinsko pravnih odnosa na zemljištu na kome je izgrađen bespravni objekat, nakon čega će se postupci nastaviti.
– Na osnovu podataka dobijenih od jedinica lokalne samouprave, do marta 2022. godine predato je preko 54.000 zahtjeva za legalizaciju objekata, obrađeno je preko 48.000 zahtjeva dok je donijeto 2.501 rješenje o legalizaciji, odnosno legalizovano objekata. Prije svega, mnogi zahtjevi su podnijeti sa nepotpunom dokumentacijom, odnosno u 38.000 predmeta je tražena dopuna dokumentacije. Takođe u preko 8.000 predmeta donijeta su rješenja o prekidu postupka iz navedenih razloga – kažu iz ministarstvu.
Što se tiče izrade novog Zakona o legalizaciji bespravnih objekata, u toku je formiranje radne grupe za izradu predloga akta.
– Postoji mnogo izazova sa kojim se suočavaju jedinice lokalne samouprave kao nosioci procesa legalizacije, a samim tim i ministarstvo kao nadležno za nadzor na primjenom zakona, a to je nedostatak planske dokumentacije, neažurne katastarske evidencije, neaktivnost samih vlasnika bespravnih objekata i nerazumijevanje benefita procesa legalizacije, ali i dezinformacije o odvijanju procesa legalizacije u budućem periodu. Proces legalizacije je kompleksan proces, koji podrazumijeva, kao što je gore navedeno, riješene imovinsko-pravne odnose na zemljištu na kome je izgrađen, podrazumijeva da je planski dokument predvidio objekte u prostoru, izradu tehničke dokuemntacije, podrazumijeva obaveze vlasnika bespravno sagrađenih objekata da plate naknadu za urbanu sanaciju, čiju visinu određuju jedinice lokalne samouprave. Procedura legalizacije ne može biti jednostavna, jer i sam proces izgradnje objekta kompleksan i podrazumijeva ispunjavanje svih uslova: prostornih, uslova sigurnosti i bezbjednosti, obezbjeđivanje infrastrukture, vodovodne, kanalizacione, putne, elekroenergetske i dr. I naravno, mora se uzeti u obzir pitanje jednakosti i ravnopravnosti između onih koji grade bespravno i onih koji grade u skladu sa zakonom – zaključuјu iz ministarstva.