
Arhitektonski fakultet Univerziteta Crne Gore (UCG) ove godine nije upisao 35 kandidata koji su položili prijemni ispit zbog nedostatka profesora i učionica, a podaci sa sajta Zavoda za zapošljavanje pokazuju da na tržištu rada nema nezaposlenih diplomiranih arhitekata. Iako je licencom Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta dozvoljen upis 80 brucoša na prvoj godini Arhitektonskog fakulteta, iz te ustanove se pravdaju odlukom Vijeća, Upravnog odbora i Vlade, koji su na osnovu analize stanja ograničili broj brucoša. Kandidati koji su skoro čitavo ljeto pokušavali da se upišu na Arhitekturu i proed brojnih dopisa Rektoratu i Vladi, u kojima su ukazivali na diskriminaciju u odnosu na ranije generacije, sada nemaju mogućnost da se upišu na druge fakultete, kako državne, tako i privatne, gdje su sva mjesta popunjena nakon tri upisna roka. Prošle godine je na zahtjev Vijeća fakulteta upisano 17 kandidata preko broja predviđenog konkursom, a 2019. 12 brucoša, 2018. dodatnih 11 studenata.
Rektor Univerziteta Crne Gore (UCG) Vladimir Božović ističe za „Dan” da je dogradnja kompletne zgrade Arhitektonskog fakulteta i angažovanje nastavnog kadra uslovljeno nedostakom novca. On ističe da je problem sa nedostatkom kadra, ne samo problem Arhitekonskog fakulteta, nego manje više na svim ustanovama te institucije.
– Sve je skopčano sa novcem. Kadar nedostaje skoro na svim jedinicma. I budzet je osnovni limit. Dogradnja i velike infrastukturne zahvate može samo da obavi Uprava za javne radove. Nemamo mi novca za to. Mislim da je pokrenuta procedura i da je tražena dodatna izgradnja Arhitektonskog fakultata – ističe Božović.
Kandidat za upis na Arhitektonski fakultet I.R. koji se obratio „Danu” ističe da je grupu od 35 kandidata zadesila nepravda, iako su ispunili uslov za upis, položili prijemni ispit.
– Arhitektonski Fakultet u Podgorici je održao prijemni ispit, i naglašeno je da je polaganje tog istog uslov da bi bili primljeni na smjer arhitekture. U našoj državi je svakodnevica da se ličnosti iz vladinih organizacija požale na veliki broj studenata koji napuštaju zemlju u potrazi za boljim kvalitetom visokog obrazovanja. Uz tu čitavu situaciju, Arhitektonski fakultet je sebi dozvolio da ne primi 35 studenata koji su položili prijemni ispit, a našli se ispod crte. Mi, studenti koji smo ispod crte, dva mjeseca smo rigorozno slali zvanične molbe svim kontaktima univerziteta, u nadi da će zvaničnici učiniti ono što je ispravno, i proširiti listu primljenih studenata, kao što se radilo svih prethodnih godina. Školske 2020. godine, spisak primljenih studenata je proširen sa 60 na 77, to jest, prihvaćeni su svi sa položenim prijemnim ispitom. Ove godine je fakultet odlučio da promijeni svoju politiku, odbijajući da proširi već smanjen spisak primljenih, koji broji 50 studenata, sve pod izgovorom da fakultet nema dovoljno kapaciteta, ne želeći da rizikuje kvalitet nastave – ističe I.R.
Sa Arhitektonskog fakulteta „Danu” nijesu odgovorili na pitanja koja smo im uputili 8. septembra, povodom konkretnih podataka o broju profesora i asistenata koji im nedostaju, prostornim kapacitetima i slično.
Dekanica Svetlana Perović prošle sedmice je kazala u izjavi za naš list da je Vijeće Arhitektonskog fakulteta u Podgorici, imajući u vidu ograničene prostorne, kadrovske i ukupne kapacitete, tržišne okolnosti, analizirane parametre sa aspekta ugrožavanja kvaliteta organizacije nastave, donijelo predlog, na sjednici održanoj 24.05.2021. godine, da se u studijsku 2021/22. godinu može upisati 50 studenata na integrisani akademski studijski program Arhitektura, obima 300 ECTS.
Коментари (2)
Оставите свој коментар