
– Prostorni plan Crne Gore je strateški dokument i osnova organizacije i uređenja prostora države, kojim se određuju državni ciljevi i mjere prostornog razvoja, u skladu sa ekonomskim, socijalnim, ekološkim i kulturno-istorijskim razvojem Crne Gore. Odluka o izradi Prostornog plana Crne Gore donijeta je 2018. godine, a njegova izrada je, prema ugovoru, započeta u avgustu 2021. godine – napominju iz ovog vladinog resora.
Pojašnjavaju da je izrada plana u finalnoj fazi predloga, te da je izrada svih faza ovog strateškog dokumenta tekla u skladu sa Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata.
– Treba imati u vidu da je, osim procesa prethodnog učešća javnosti, proces javne rasprave trajao tri mjeseca. Uključene su sve institucije i šira javnost Crne Gore. Do određenog kašnjenja u donošenju plana došlo je usled prolongiranja procedure donošenja Zakona o uređenju prostora zbog bojkota rada Skupštine. Zakon je stupio na snagu 5. marta, a njime je predviđeno da će se izrada i donošenje PPCG nastaviti na način i po postupku propisanom ovim zakonom. Osim toga, za provjeru određenih saobraćajnih koridora pokrenuta je izrada idejnih rješenja, koja treba da daju dodatne informacije za određene saobraćajne koridore – naveli su u odgovorima na pitanja "Dana".
Upitani da li bi planirani projekat za Veliku plažu u Ulcinju mogao odložiti donošenje PPCG, podsjećaju da Prostorni plan Crne Gore daje samo strateške smjernice.
– Planski koncept za Veliku plažu definiše se u detaljnijoj (nižoj) planskoj dokumentaciji. Jedno od osnovnih načela prostornog planiranja je da planski dokumenti užih teritorijalnih cjelina, u pogledu namjene prostora, koncepcije planiranja prostora i planskih parametara, moraju biti usklađeni sa planskim dokumentima širih teritorijalnih cjelina. U skladu sa navedenim, planska dokumenta moraju biti usklađeni sa PPCG, naravno shodno zakonom uspostavljenoj hijerarhiji planova – istakli su iz vladinog resora.
Коментари (0)
Оставите свој коментар