On je istakao da su sindikati u pregovorima tražili povećanje plata za 20 odsto.
– Ono što nam je sada ponuđeno je ispod toga, i to je poslednja ponuda Ministarstva finansija i Ministarstva zdravlja, kazao je Radonjić, koji nije precizirao iznos koji su ponudila ministarstva.
Prema njegovim riječima, "ponuda je niža od tražene, između ostalog, jer je usred pregovora određena interesna grupacija pozvala lakomislene i naivne zdravstvene radnike da izađu na proteste".
– To se usred pregovora ne radi ni u jednoj državi svijeta, osim ako nijesu zakulisne radnje iza leđa najvećih sindikata. Malobrojnost na tim skupovima odmah nam je oduzela naše najjače oružje iz pregovora, a to je pravo na protest i štrajk. Zna se ko poziva na proteste i štrajkove, a to su najveći reprezentativni sindikati. Organi našeg sindikata će u ovih dva dana donijeti određene odluke, koje će prenijeti Ministarstvu zdravlja, poručio je Radonjić.
Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun razgovarao je prije dva dana sa predstavnicima reprezentativnih sindikata zdravstva, dr Mihailom Babovićem i Nebojšom Radonjićem, čime su, kako je saopšteno, nastavljeni pregovori u okviru izrade Granskog kolektivnog ugovora za zaposlene u zdravstvenom sistemu.
– Tokom sastanka, u načelu su usaglašene odredbe koje predviđaju uvećanje zarada za srednji, viši i visoki medicinski kadar, čime se dodatno jača profesionalni i finansijski položaj zdravstvenih radnika. Ponuda je predstavljena predstavnicima sindikata, koji će nakon konsultacija sa svojim sindikalnim organima donijeti konačnu odluku o prihvatanju predloga, kazali su iz Ministarstva.
Ministar Šimun je poručio da očekuje dogovor koji će poboljšati finansijski položaj zaposlenih, ali i dodatno ojačati zdravstveni sistem u cjelini.
Iz Ministarstva zdravlja nijesu precizirali detalje iz ponude za sindikate.
Podsjećamo da Odbor medicinskih sestara i tehničara KCCG već pola godine zahtijeva da zaposleni u Kliničkom centru dobiju zarade uvećane za 15 odsto u odnosu na kolege u drugim javnim zdravstvenim ustanovama. Oni su organizovali i protestna okupljanja ispred Ministarstva zdravlja i Vlade, jer nijesu odgovorili na njihov zahtjev. Zahtjev Odbora, koji je dostavljen i poslaničkim klubovima u Skupštini Crne gore, potpisima je podržalo više od 1.200 zaposlenih u KCCG.
