ask radni dorucak sa partnerima i medijima / -ZELJKO STAJKIC
07/07/2022 u 18:38 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Potvrđeno "Danu": Tužilaštvo ispituje porijeklo imovine dva funkcionera

ASK je u postupku tokom ove godine utvrdila ugrožavanje javnog interesa u tri slučaja koje upućuje na korupciju. U pitanju su slučajevi vezani za Sudski savjet Crne Gore, Gimnaziju "Slobodan Škerović" i Agenciju za elektronske medije (AEM)

Tokom ove godine Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) dostavila je za dva javna funkcionera predmete Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) zbog sumnje da njihovi prihodi ne mogu da opravdaju posjedovanje imovine, potvrdili su "Danu" u toj antikorupcijskoj ustanovi. Kazali su da detalje u vezi s tim slučajevima ne mogu da iznesu jer su predmeti pod oznakom stepena tajnosti "interno".

ASK je, kako se navodi u njihovom izvještaju, koji su juče prezentovali na radnom doručku, pokrenula sedam postupaka po službenoj dužnosti zbog sumnje u postojanje ugrožavanja javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije. U tri slučaja je utvrđeno ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na korupciju, a pitanju su slučajevi vezani za Sudski savjet Crne Gore, Gimnaziju "Slobodan Škerović" i Agenciju za elektronske medije (AEM).

Direktorica Agencije Jelena Perović poručila je da su odoljeli pritiscima i time dali primjer drugim institucijama kako se čuvaju samostalnost i integritet u misiji zaštite javnog interesa i promocije vladavine prava.

– Iako i sada pojedine interesne strukture pokušavaju da utiču na nas i opstruiraju naš rad, želimo da vjerujemo da ta praksa polako odlazi u prošlost. Uz podršku Savjeta Evrope obavili smo prvu od predviđene tri faze analize Zakona o sprečavanju korupcije. Preostale dvije će biti završene do kraja godine, nakon čega će biti odlučeno da li će se pristupiti izradi novo zakona ili izmjenama i dopunama postojećeg. U saradnji sa Programom UNDP-a, ASK radi na razvijanju metodologije za analizu propisa u cilju određenja rizičnih oblasti od nastanka korupcije, posebno dijela koji se odnosi na listu rizika, u svrhu lake i objektivnije identifikacije budućih propisa koji bi bili predmet analize ove institucije – istakla je Perovićeva na radnom doručku.

Zviždači dostavili 81 prijavu

Zbog kršenja odredaba Zakona o sprečavanju korupcije, Agencija je od 1. januara do 20. juna podnijela 690 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka.

Agencija je u prvoj polovini godine, postupajući po svim primljenim zahtjevima, dala 108 mišljenja o postojanju sukoba interesa i ograničenja u vršenju javnih funkcija.

– Broj pokrenutih upravnih postupaka u polugodišnjem periodu je 401, najveći otkad je Agencija osnovana – rekla je Perovićeva.

ASK je za pola godine dobila 81 prijavu zviždača.

U prvoj polovini ove godine ASK je dala mišljenje na ukupno 17 propisa, što je uvećanje za 70 odsto u odnosu na kompletnu 2021, i jednako učinku u prethodne četiri godine zbirno.

– Upravo je na osnovu mišljenja Agencije, 43. Vlada najavila ukidanje Odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera. Nakon naše reakcije, obnovljen je javni poziv za polaganje ispita provjere znanja stečajnog upravnika, dok je više javnih preduzeća donijelo nove pravilnike koji, za razliku od prethodnih, ne sadrži korupcione rizike. Posvećeno radimo na tome da svakog dana ostvarimo makar po jednu malu pobjedu. Svaka od tih pobjeda je korak dalje u jačanju ambijenta vladavine prava i usvajanju pravila ponašanja i standarda koji će doprinijeti putu našeg društva ka krajnjem strateškom cilju, ulasku u EU – izjavila je Perovićeva.

O rezultatima rada Agencije za sprečavanje korupcije govorio je i predsjednik Savjeta Momčilo Radulović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}

Izdvojeno

25. mart 2025 23:12