Завод за школство реаговао је поводом образложења министарке просвјете, науке, културе и спорта Весна Братић за разрјешење досадашњег директора Завода Решада Сијарића.
Министарка је у образложењу навела да је Сијарић прекршио неколико одредаба Општег закона о образовању и васпитању, а на функцију в.д. директорице изабрана је Биљана Јоксимовић.
Саопштење преносимо интегрално:
Наиме, у поменутом образложењу се наводе сљедеће тврдње: да Завод за школство није објавио усљед изборне кампање истраживање Завода за школство о учењу на даљину, да је извршена организација наставе на период централног годишњег планирања које је рађено прије 50 година, да је дошло до фалсификовања Извјештаја о утврђивању квалитета наставе у ЈПУ „Ђина Врбица“, фалсификовања писарнице Завода за школство, кашњења при усвајању Методологије за утврђивање квалитета наставе, плагирања предметних програма и неорганизовања савјетовања за примјену нових образовних програма.
Претходни наводи у образложењу су нетачни, неистинити и паушални из сљедећих разлога:
Сходно Уредби о организацији и начину рада државне управе Министарство просвјете, науке, културе и спорта врши послове управе који се односе на: креирање, успостављање и развој образовно-васпитног система. У том смислу, Завод за школство је истраживање које је урађено у вези „Учења на даљину“ доставио Министарству просвјете. Ниједан законски нити подзаконски акт не обавезује Завод за школство да своје интерно истраживање јавно објави нити је тај акт наведен у образложењу разрјешења. Напомињемо да је циљ истраживања био да се дефинишу смјернице за реализацију он-лине наставе које су послате школама заједно са педагошко-психолошким препорукама.
Организација наставе и годишњи план и програм рада, сходно члану 82 Општег закона о образовању и васпитању, у надлежности су директора васпитно-образовне установе (школе) а не Завода за школство, те тврдње да је Завод за школство извршио организацију наставе и вратио је на период централног годишњег планирања које је рађено прије 50 година, немају утемељење у закону и потпуно су паушалне. Такође, није наведено какво је то планирање било прије 50 година и на који начин је извршена поменута компарација.
Што се тиче „фалсификовања“ Извјештаја о утврђивању квалитета наставе у ЈПУ „Ђина Врбица“ напомињемо да је Управна инспекција контролисала овај поступак о чему свједочи Записник управне инспекције и да иста није нашла неправилности у овом поступку.
Нејасно је како неко може „фалсификовати“ писарницу јер то није препознато у терминологији нити права нити лингвистике.
Завод за школство је организовао савјетовања за примјену нових образовних програма у августу 2017. године за све основне школе у Црној Гори, што је познато просвјетној јавности.
Методологију за утврђивање квалитета рада образовно-васпитних установа доноси Министарство просвјете, науке, културе и спорта, сходно одредбама Општег закона о образовању и васпитању (члан 17), тако да је неистинита тврдња из образложења Рјешења о разријешењу да Завод за школство није донио Методологију у прописаном року, нарочито имајући у виду чињеницу да је Методологија упућена Министарству на усвајање 15. априла 2021. године и да до данас Министарство није исту усвојило.
Државно тужилаштво Црне Горе је обуставило поступак који је вођен због наводног плагирања предметних програма из Хрватске због недостатка доказа, тако да је и та тврдња из образложење Рјешења о разријешењу директора Завода за школство, да је било плагирања – паушална, недоказана и подлијеже као неистинита кривичном гоњењу.