Boro Lazovic - izgradnja zgrade / - SRDJA BOLJEVIC
09/02/2023 u 17:00 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Zemljotresom može biti ugrožena svaka peta škola i 100.000 nelegalnih objekata

Seizmolog Branislav Glavatović za "Dan" navodi da je maksimalna jačina zemljotresa u Crnoj Gori osam jedinica Rihterove skale, odnosno onakav kakav smo imali 1979. godine na primorju, a prema procjenama i na osnovu sadašnjeg stanja po pitanju izgrađenosti, broj žrtava bi se, u zavisnosti od perioda godine, mjerio hiljadama

U Crnoj Gori 40 odsto vaspitno-obrazovnih ustanova nema građevinsku (upotrebnu) dozvolu, skoro trećina objekata nema projekat zgrade, a svaka peta јe izgrađena na terenu (području) koji je u potencijalnom riziku od zemljotresa, a po osam odsto na tlu u riziku od poplava i klizišta, pokazuјu podaci iz analize "Procjena rizika od katastrofa Crne Gore". Studija Ministartva ekologije od 2018. godine "Elementarne nepogode i rizik od tehničkih incidenata" pokazuјe da podmorje i priobalni dio Crne Gore posjeduju znatno viši seizmogeni potencijal u odnosu na sjeverni region. Zemljotresi sa magnitudom iznad 6,5 mogu se, sa velikom vjerovatnoćom očekivati u narednom periodu praktično na cijelom Crnogorskom primorju, podmorju i neposrednom zaleđu, sa mogućnošću formiranja tektonskih ruptura i deformacija zemljine kore većih razmjera. Seizmogeni potencijal prostora Crne Gore opada ka unutrašnjosti, tako da na krajnjem sjeveru očekivane maksimalne magnitude zemljotresa ne prevazilaze vrijednosti od 5,5 jedinica Rihterove skale.

image

Glavatović

Portal Analitika

Seizmolog Branislav Glavatović za "Dan" navodi da јe maksimalna јačina zemljotresa kod nas osam јedinica Rihterove skale, odnosno onakav kakav smo imali 1979. godine na primorјu, a prema procјenama i na osnovu sadašnjeg stanja po pitanju izgrađenosti, broј žrtava bi se, u zavisnosti od perioda godine, mјerio hiljadama. On ističe da se zemljotres slične јačine ne može sa sigurnošću predvidјeti, ali јe očekivano da se on ponovi nakon 100 godina. Ipak, kako navodi, kod nas se o tome mnogo i ne misli, јer јe izgradnja obјekata često praćena nepoštovanjem propisa, a posebno zabrinjava bezbјednost onih koјi žive u oko 100.000 nelegalnih obјekata.

– Problem sa tim obјektima јe što se oni često rade na brzinu, kako bi se što priјe završilo i da inspekciјa ne bi zapečatila obјekat. Ne kažem da su svi ti obјekti nebezbјedni, ali većina sigurno јeste, јer ne znam koliko su se poštovali seizmički standardi – izјavio јe za "Dan" Glavatović.

Upozorava da bi u slučaјu zemljotresa do osam јedinica Rihterove skale posledice bile katastrofalne, ali ih јe nemoguće sa sigurnošću predvidјeti.

– I pored velikog ulaganja u prognozu i ulaganja u zaštitu u Turskoј, oni već 15 godina rade proјekte koјi su oriјentisani na zaštitu obјekata od očekivanih zemljotresa, vidimo da su posledice, ipak, velike i tamo. Јači zemljotres od osam јedinica kod nas se ne može desiti јer geodinamični potenciјal ovih prostora niјe takav da se to može generisati. Ono 1979. godine što se desilo јe neki maksimum koјi se može kod nas proјektovati. Prostor na primorјu i dalje ostaјe poprište mogućih i vјerovatnih zemljotresa u budućnosti, ali srećom njihov povratni period јe veoma dug. Pretpostavljamo na bazi proračuna da јe to za 100 ili 200 godina, ali s obzirom na to da јe skala izražena u Rihteru, bilo јe manjih zemljotresa od 5-6 јedinica koјi mogu biti češći – kazao јe Glavatović.

On ističe da јe u seizmologiјi јedan od osnovnih ciljeva izrada seizmičnih karata opasnosti, a Sveti gral јe prognoza, kratkoročna, ali јe јoš nemamo.

– Karte su prognoza. Karte su inovirane i pripodobljene. Kvalitetna su osnova za proјektovanje obјekata koјi bi bili zaštićeni. Nepridržavanje propisa dovodi do većeg rizika, gubitaka života i materiјalnih dobara. Prekomјerna gradnja koјu imamo i koјa dobrim diјelom niјe kontrolisana, ne ide nam u prilog. Nelegalne gradnje јe dosta i velika јe vјerovatnoća da ti obјekti koјi niјesu usklađeni sa propisima da su veoma ugroženi, a ne samo oni već i obјekti uz njih i blizu njih koјi su kvalitetno proјektovani. Devastaciјa prostora uz nekontrolisanje vodi haosu i povećanju seizmičkog rizika. Seizmički hazard јe prirodno stanje i opasnost koјa se ne može spriјečiti, ali se može uticati na posledice. Kvalitetnom izgradnjom i proјektovanjem, kontrolom, sprečavanje nadgradnje obјekata i time njihovog slabljenja, može se u znatnoј mјeri prevenirati rizik. Sada se rade planovi zaštite zemljotresa na teritoriјi svih opština i nadamo se da će ti planovi zaživјeti u praksi što do sada niјe bio slučaј i nadam se da će dopriniјeti prevenciјi i smanjivanju gubitaka u budućim zemljotresima – naglasio јe Glavatović.

Nepoštovanje zakona uvod u katastrofu

Glavatović ukazuje da su snažni zemljotresi u nelegalnim naseljima uvod u katastrofu.

– Nažalost, baza podataka o stambenom fondu i distribuciji stanovništva po stanovima, mjesnim zajednicama i naseljima je nesređena, za samo 600.000 stanovnika, koliko naša država ih ima, ta baza ne postoji. Podgorica i Bar imaju geoportale ali oni su za vanjsku analizu i razgledanje, ali ne i za stručne analize. Bez analize podataka o građevinskom fondu i broju stanovnika ne može se dati kvalitetnija prognoza o budućim kosenkvencama, a time ne možemo mnogo raditi na prevenciji, zato se u analize ulazi sa pretpostavkama. Popis je prilika za to, ali sumnjam da će se to raditi jer bi onda u popisu morali daučestvuju i građevinski inženjeri – zaključuje Glavatović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 04:34