Smjenom vlasti 2020. godine, Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) pokrenula je niz promjena u svom radu, pa je tako počela da prati i životni stil funkcionera u domenu u kojem se on ne poklapa s njihovim prihodima. U tom smislu, od pokretanja takve vrste aktivnosti na meti ASK našlo se sedam javnih funkcionere, od kojih su za dva prijave podnijete i Specijalnom državnom tužilaštvu. Međutim, jedna stvar u radu ASK ostala јe konstanta, a to je tajnost onoga što je čak i u svom imenu javno.
Najnovi podatak, koji je dostupan javnosti, o praćenju stila života funkcionera jeste taj da je ASK u drugom kvartalu tim povodom jedan predmet dostavila Specijalnom državnom tužilaštvu. Na pitanja "Dana", koji javni funkcioner je u pitanju i koje sumnjive oklonosti su otkrili, kao i za koliko funkcionera su u dosadašnjem radu utvrdili nepoklapanje životnog stila i prihoda, koliko ih je prijavljeno tužilaštvu i ko su ti funkcioneri, te u čemu se ogledaju nepoklapanja stila života i prihoda, nismo dobili čak ni statistiku.
– Postupak provjere je povjerljive prirode. Zbog toga vam ne možemo pružiti potpunije informacije. Pošto nadležni pravosudni organi donesu odluke o tim predmetima, tada ćemo moći da objavimo koji javni funkcioneri su provjeravani – navodi se u kratkom odgovoru ASK.
U izvještaju o radu ASK za 2020. godinu navodi se da je u "cilju efikasnijeg otkrivanja nezakonitog bogaćenja, Agencija krajem 2020. godine započela praksu praćenja stila života javnih funkcionera, koristeći za to javno dostupne podatke, kao i saznanja iz medija, i komparirajući ih sa bazama podataka kojima ASK ima pristup". U tom smislu, te godine pokrenuta su tri postupka provjere po tom osnovu.
U izvještaju o radu za 2021. godinu stoji podatak da je ASK pokrenula postupak za ispitivanje stila života za tri javna funkcionera, a da je u slučaju vezanom za jednog predmet dostavljen Specijalnom državnom tužilaštvu.
Korodinator pokreta "Alternativa" Vesko Peјak za "Dan" ocјenjuјe da imena јavnih funkcionera ni u kom slučaјu ne smiјu biti skrivana, a posebno ne kada su u pitanju sumnjive okolnosti oko imovine, јer јe јavna taјna i svi znamo kako koјi političar živi. On ističe da su javni funkcioneri finansirani od našeg novca, stoga po zakonu, a i po običajima, treba da znamo ko to od javnih funkcionera nema usklađene prihode sa onim što je prijavio.
– U najmanju ruku je taj neko prevario državu za porez koji je morao da plati. A to je krivično djelo! "Alternativa" smatra da bi trebalo sve podatke o prihodima građana objaviti javno, jer to ne smije da bude skriveno. Šta ima da se krije? Sve što je pošteno zarađeno ne bi se sigurno skrivalo iza nekog zakona ili tajnosti. Sve što je sumnjivo traži skrivanje. Zato je dobro da se svi podaci javno objave, da se donese zakon o porijeklu imovine i da se oformi specijalna policija za privredni kriminal. Mi sad nemamo tak odsjek, tj taj sektor ne radi svoj posao. Sa zakonom se kasni već dvije godine. Razlog je nezaintersovanost da se riješe ključni problemi. Šta se čeka?! Da se da neki period da oni legalizuju imovinu – ističe Peјak.