
Potpredsjednik Socijaldemokratske partije Adis Balota kaže da je Elektroprivreda najavila da nema druge alternative već da TE Pljevlja nastavi sa radom uz najavljenu rekonstrukciju i upozorava da je ovakav jednostrani pristup nuđenja rješenja krajnje neprihvatljiv kako dugoročno, tako i na srednji rok.
- Na ovaj način država daje saglasnost da TE Pljevlja bez saglasnosti Evropske energetske zajednice u narednom periodu prozvodi ''nelegalnu'' električnu energiju. Naime, direktive EU su jasne, država Crna Gora mora imati jasan plan šta želi! Država je u obavezi da definiše buduće modele ostvarenja energetske tranzicije. Posebno je važno da se prepoznaju mogući socio-ekonomski aspekti koji nastaju u procesu energetske tranzicije, a takođe je važno voditi računa i o tehničkim mogućnostima koje nudi tržište - kaže Balota.
On naglašava da je država u obavezi da definiše koncept napuštanja korišćenja uglja za proizvodnju električne energije, tj. da definiše koncept i model oko budućnosti TE Pljevlja, koja i ako se bude rekonstruisala, mora se zatvoriti najdalje za 15 godina.
- Šta poslije toga? Šta će se desiti tada sa stanovnicima Crne Gore koji sada žive od Rudnika uglja i TE Pljevlja, kao i čitav repro lanac? Posebno pitanje se postavlja da li je uopšte moguće izvršiti rekonstrukciju TE Pljevlja sa postojećim partnerom, prevashodno misleći na tehnološki dio, jer veliki proizvođači opreme za potrebe rekonstrukcije TE više ne omogućavaju proizvodnju visokosofisticirane opreme iz prostog razloga što većina država ima izlaznu strategiju za korišćenje uglja u proizvodnji električne energije. Najbolji primjer jesu problemi u izgradnji bloka 7 TE Tuzla - ističe potpredsjednik SDP.
On smatra da je neophodno da se okrenemo pripremi donošenja doguročnih predloga, kao i dogovora oko načina povećanja učešća obnovljivih izvora energije , za velike projekte vjetro i solarnih elektrana preko aukcija, uz fokus na građansku energiju, posebno prosumer-e i energetske zajednice.
- Potrebno je da se kao država i društvo fokusiramo na pripremi aplikacija za EU projekte koji podstiču i pomažu energetsku tranziciju, i koji osim države pružaju značajnu pomoć lokalnim samoupravama - kaže Balota.
Коментари (0)
Оставите свој коментар