Ključno pitanje odnosi se na status zajedničkog pružaoca usluga u vazdušnoj plovidbi sa Srbijom – SMATSA (Serbia and Montenegro Air Traffic Services Agency), koja i dalje upravlja vazdušnim prostorom obje države. Ovakav model je tehnički efikasan i funkcionalan, ali sa stanovišta evropskih propisa nije u potpunosti usklađen sa zahtjevima SES 2+ regulative. Evropska unija očekuje da svaka zemlja ima jasno definisan i nezavisan pravni subjekt koji formalno preuzima odgovornost za svoj vazdušni prostor, sa preciznim granicama odgovornosti i transparentnim finansiranjem, navedeno je u izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori u oblasti vazdušnog saobraćaja,
Važno je naglasiti da EU ne traži prekid tehničke i operativne saradnje sa Srbijom. Problem nije u sistemima kontrole letjenja, koji mogu ostati zajednički i potpuno interoperabilni, već u tome što Crna Gora mora formalno imati svoje pravno lice koje je regulatorno odgovorno i može biti nadzirano u skladu sa SES 2+ pravilima. Drugim riječima, tehnička povezanost može ostati, ali pravno-institucionalna struktura mora omogućiti da Crna Gora samostalno preuzima odgovornost za svoj vazdušni prostor, prenio je "Avioportal".
Pored toga, Crna Gora još treba da u potpunosti sprovede evropska pravila o performansama, sistemu naplate i tehničkoj procjeni usklađenosti zemljišne ATM infrastrukture. Ovi mehanizmi obuhvataju mjerljive ciljeve bezbjednosti i efikasnosti, transparentan sistem naplate usluga kontrole letjenja i verifikaciju da oprema i sistemi ispunjavaju evropske standarde interoperabilnosti.
Skupština Crne Gore je u februaru ove godine ratifikovala izmjene Sporazuma o zajedničkom evropskom vazduhoplovnom prostoru (ECAA) i njegovog Aneksa I, čime je formalno potvrđena obaveza primjene evropskih pravila u civilnom vazduhoplovstvu. Ovaj korak predstavlja važan signal spremnosti države da nastavi integraciju u evropski vazduhoplovni sistem.
Dodatni napredak zabilježen je i u oblasti sigurnosti letjenja – Evropska agencija za bezbjednost vazdušne plovidbe (EASA) potvrdila je u februaru 2025. da Crna Gora ima dobar nivo sprovođenja propisa Evropske unije u domenu licenciranja letačkog osoblja. Time je napravljen korak bliže drugoj fazi sprovođenja ECAA sporazuma, iako su i dalje otvorena pitanja koja se odnose na konkurenciju i državnu pomoć u sektoru avijacije.
