Иако Министарство финансија и социјалног старања (МФСС) спрема предлог измјена Закона о акцизама, којим би се Влади омогућило да одмах интервенише услед значајног повећања цијена горива, шансе да се тај акт усвоји у Скупштини су минималне. Разлог је политичка ситуација, односно однос коалиционих партнера у власти који се још нијесу договорили око начина функционисања Владе, односно око фотеља. Због тога је рад Скупштине тренутно у прекиду и ниједан акт који је предложила Влада није одавно усвојен, а док се не ријеши ситуација између конституената Владе неће ни бити усвојен. ДФ, најјача партија у владајућој коалицији, јасно је ставила до знања да ће гласати само за Тужилачки савјет и Закон о попису, те да неће гласати ни за један други владин предлог.
Тако, док цијене горива рапидно расту, политичари се мјесецима договарају око реконструкције Владе и расподјеле функција. Због тога највише трпе грађани, јер је гориво од децембра поскупило 35 центи по литру, а заједно са горивом су порасле и цијене многих намирница.
Јуче је било 14. по реду поскупљење горива и тек након тог поскупљења из МФСС-а су изашли са информацијом да спремају предлог измјена закона о акцизама. Партије из власти су раније најавиле да ће подржати смањење акциза када то дође на дневни ред Скупштине која практично не ради неколико мјесеци. Док је Скупштина у блокади, цијене расту, а буџети грађана су све тањи и тањи.
Генерални секретар Уније слободних синдиката Срђа Кековић је казао да је забринут због поскупљења горива и истакао да Влада треба хитно да реагује.
– Не само да имамо проблем са циjеном горива, већ и са циjенама робе и услуга коjе дивљаjу у последње вриjеме. Оно што jе наjгоре – имамо проблем на политичкоj сцени, гдjе имамо трвења коjа траjу дуго и не назире се краj свему томе. Уколико овакво стање потраjе, бринем и за социjални мир jер сви ми грађани, коjи чекамо конкретан искорак Владе и да се нешто деси након промjене 30. августа прошле године, имамо одређену границу стрпљења – рекао jе Кековић за РТЦГ и поручио да уколико Влада не реагује, реаговаће грађани.
– Ако Влада и Скупштина не раде своj посао како треба, онда смо сви ми грађани дужни да учинимо нешто како би их упозорили на такво понашање – истакао је Кековић.
Поводом новог поскупљења горива, поново се огласио Борис Мугоша (СД) и указао да су цијене свих врста горива од почетка рада актуелне владе порасле 35 центи по литру и само четири цента су ниже од историјског максимума из 2012. године.
Казао је и да без обзира на евидентно повећање циjене горива на међународном тржишту, односно елемената у обрачуну циjене горива коjи зависе од кретања циjена на међународним тржишту, 50 до 60 одсто циjене горива коjу плаћаjу грађани чине акцизе и ПДВ. То су искључиво приходи државе и њихова корекциjа зависи искључиво од воље државе.
– Због тога, све ово вриjеме се могла реализовати корекциjа тих елемената циjене како не би дошло до оволиког драстичног повећања циjене горива. Уосталом, имамо и примjер сусjедне Хрватске чиjа влада jе реаговала и ограничила раст циjена горива – навео је Мугоша.
Коментаришући наjаве Владе да ће предузети одређене мjере, указао је на то да се тек након 14. поскупљења горива од почетка рада Владе и повећања циjене преко 30 одсто, ресорно министарство сjетило да наjави измjену закона.
– Та измjена, наравно, треба прво да се предложи и утврди на Влади, коjа као што jавност свjедочи кубури са кворумом, а онда да се таj предлог измjена закона прослиjеди на доношење, односно усваjање Скупштини, коjа не засjеда због боjкота већине у већини – написао је Мугоша на свом твитер налогу.
Како је казао, посебно забрињава чињеница да поскупљење горива утиче на поскупљење броjних намирница и разне друге робе и услуга, због чега jе угрожен животни стандард значаjног броjа грађана.