Министарство економског развоја припремило је Програм ревитализације прерађивачке индустрије за 2022. годину, којим је за ове намјене опредијељено милион еура. Како се у документу МЕР-а наводи, ревитализациjа прерађивачке индустриjе представља неопходан процес за стварање модерне, одрживе и конкурентне економиjе коjа подстиче привредни раст и креира нова радна мjеста.
– Како би се унаприjедила конкурентност сектора и на нивоу предузећа, потребна диверзификациjа производне структуре, а узимаjући у обзир динамику технолошких промjена на тржишту, потребно jе обезбиjедити модернизациjу производних процеса набавком машина и опреме за дугорочан раст производње у сектору прерађивачке индустриjе. Реализациjом Програма треба обезбиjедити предузетницима, микро, малим и средњим предузећима из сектора прерађивачке индустриjе бесповратну подршку за покриће диjела трошкова за набавку производне опреме укључене у процес производње – пише у документу.
У документу се као главни изазови у процесу ревитализације представљаjу застарjела технологиjа и опрема у производном процесу, коjа за последицу има ниску стопу продуктивности, велико учешће производа нижих фаза прераде, недовољан ниво квалитета и увозна зависност.
– Ниво инвестициjа у сектору прерађивачке индустриjе jе релативно низак, и креће се у распону 32-40 милиона еура на годишњем нивоу, што указуjе на неопходност индустриjске модернизациjе као важном предуслову за унапређење конкурентности црногорске индустриjе. Такође, учешће запослених у прерађивачкоj индустриjи просjечно се кретало 6,46 одсто у периоду од 2014-2020, док jе у 2020. години забиљежено да су у прерађивачкоj индустриjи запослене укупно 11.263 особе – наводи се у програму.
Циљ Програма за развоj прерађивачке индустриjе за 2022. годину jе унапређење конкурентности привредних субjеката, њихове продуктивности и профитабилности, ресурсне ефикасности и повећања запослености у сектору прерађивачке индустриjе.
– Предмет Програма jе подршка за инвестициjе у опрему неопходну за унапређење или проширење постоjећих капацитета, повећање обима производње на нове производе и производне процесе. Програм подразумиjева набавку опреме (нове и половне), диjелом или у потпуности кроз кредитни аранжман коjи jе закључен у периоду од 1. jануара до 30. новембра 2022. године са Инвестиционо-развоjним фондом и пословним банкама. Укупан буџет за реализациjу износи 1.000.000 еура од чега jе 850.000 еура опредиjељено за регионалну помоћ и 150.000 еура за де минимис помоћ. Уколико се износ планиране подршке по де минимис помоћи не утроши, исти се може прелити у дио средстава коjи се одобрава по регионалноj помоћи – наводи се у документу.