Sasatanak je dio premonitoring misije Evropske komisije, koju je predvodio Michael Rathje, a koju čine i predstavnici članica Konvencije, iz Mađarske, Francuske, Italije, Austrije, Češke i Turske.
U ime MF-a, prisutnima se obratila državna sekretarka Jovana Nišavić, koja je zahvalila na radnoj posjeti i dosadašnjoj ekspertskoj podršci gostujećeg tima, upoznavši ih sa preduzetim aktivnostima u cilju pristupanja Konvenciji i istakavši da su primijenje sve date instrukcije, pojednostavljene formalnosti, kao i da se predano radi na potpunom usklađivanju zakonodavstva, boljoj organizaciji carinske službe, kompatibilnosti IT rješenja i spremnosti privrede za buduće pristupanje Konvenciji.
Državna sekretarika Bojana Bošković, naglasila je da za ovaj ozbiljan i važan posao u okviru pregovaračkog poglavlja 29, postoji politička volja u Vladi Crne Gore, te da će se proces nastaviti uz punu posvećenost ispunjavanju svih mjerila koja su pretpostavka efikasnijeg carinskog sistema i pristupanja zajedničkom tranzitnom postupku.
Zaključci misije su pozitivni, a gospodin Rathtje pohvalio je napredak koji je Crna Gora ostvarila u kratkom periodu primjene ovog sistema i napore Ministarstva finansija i Uprave carina da uvaži sve preporuke. Takođe je istakao očekivanje da će se, ukoliko se nastavi ovom dinamikom, tokom 2025. godine stvoriti uslovi da naša država pristupi i Konveciji.
Sasatanku u MF, prethodio je niz sastanaka koji su tokom ove sedmice, održani sa rukovodstvom Uprave carina, na čelu sa v.d. direktorice Majom Vučinić, kao i obilasci carinskih ispostava i informisanje o radu na terenu.
NCTS je besplatni tranzitni sistem koji se bazira na elektronskom podnošenju tranzitnih deklaracija i elektronskoj razmjeni podataka između carinskih organa potpisnica Konvencije o zajedničkom tranzitu, koju čine članice EU, EFTA, Ujedinjeno Kraljevstvo, Turska, Srbija, Sjeverna Makedonija i Ukrajina.
Pristup ovom sistemu omogućava Crnoj Gori brži protok robe, uštedu vremena potrebnog za obavljanje carinskih procedura i troškova za privrednike. Za carinski sistem Crne Gore ovo znači unifikaciju carinskih postupanja, kao i unaprjeđenje komunikacije i saradnje sa različitim nacionalnim carinskim administracijama koje su uključene u tranzitni postupak.
Očekivano pristupanje Konveciji o zajedničkom tranzitnom postupku jedan je od preduslova članstva Crne Gore u Evropskoj Uniji i veoma važan korak u samom procesu pristupanja.