Црногорско тужилаштво морало би наjхитниjе да се укључи у случаj Комбината алуминиjума Подгорица (КАП) и Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) и утврди да ли у постоjећем уговору о куповини струjе има елемената кривичног дjела злоупотребе положаjа у привредном пословању, а имаjући у виду да jе наступила штета од наjмање 60 милиона еура за ЕПЦГ, каже Инес Мрдовић из Акциjе за социjалну правду.
Из менаџмента ЕПЦГ су скориjе навели таj износ као директну штету због овогодишње циjене за КАП од 45 еура по мегавату струjе, jер jе у међувремену циjена вишеструко увећана на тржишту.
- Реална штета могуће jе и већа, будући да jе последњих дана циjена достигла невjероватних преко 300 еура по мегавату, па jе просто несхватљиво да уговорни аранжман о продаjи струjе КАП-у ниjе имао заштитну клаузулу за ЕПЦГ у случаjу енормних тржишних скокова циjене енергиjе - наводи Мрдовић.
Истиче да би стога тужилаштво требало да утврди све елементе уговорног аранжмана у контексту добрих пословних обичаjа, односно да ли jе дошло до злоупотребе положаjа у привредном пословању због чега jе наступила огромна штета за државну компаниjу, а приватноj компаниjи омогућено да профитира.
- Случаj КАП, коjи jе у приватном власништву, последњих седмица jе у жижи домаће jавности, након наjаве његовог гашења због високе циjене електричне енергиjе, те захтjева приватног власника да му се одобри субвенционирана циjена или држава преузме управљање њиме на годину.
У читаву причу се укључила и Влада, коjа jе приjе два дана усвоjила одговараjуће закључке у вези КАП-а, али jе невjероватно да усваjа „Усмену информациjу“ о наставку преговора ЕПЦГ и приватног власника КАП-а, при томе не наводећи никакав правни основ, коjи користи да се укључи у читав случаj, нити jе обjелоданила било какве детаље из „Усмене информациjе“ - истиче се у саопштењу Акције уа социјалну правду.
Како се наводи, оваквоj пракси усмених договора о КАП-у свjедочимо након пуних осам и по година, jер jе средином 2013. године тадашња влада „усменим информациjама“ одлучивала о судбини фабрике.
Подсjећања ради, те године jе уведен стечаj у фабрику, а након контроверзног поступка имовина продата Унипрому. Грађани су добро запамтили да jе земљиште продато по циjени од беспризорно потциjењених 11 еура по квадрату, што jе практично поклањање, а не продаjа.
- Стога владини наjвиши функционери, када данас говоре да држави треба вратити отето, наводећи као примjер улцињску Солану, исти однос треба да примиjене и према КАП-у, односно приоритетниjе jе да инсистираjу на преиспитивању тог стечаjног поступка, а не на давању „зеленог свjетла“ да се његовом власнику омогуће нове субвенциjе.
Уосталом, уколико постоjи jавни интерес за додjелом државне помоћи приватноj компаниjи, онда се то мора спровести по jасно прописаноj законскоj процедури, jер закључци Владе не могу имати већу правну снагу од закона ове државе и овоj влади ваљда то мора бити кристално jасно - истиче Мрдовић.
Такође, како се наводи у саопштењу, jавни интерес се мора доказати, а то ниjе интерес нити поjединачног приватног власника, нити неколико стотина запослених у jедноj приватноj компаниjи, већ jе то укупни, заjеднички интерес сваког поjединачног грађанина ове земље, коjима се „словом и броjем“ мора показати и доказати зашто би сви они помагали приватну компаниjу КАП и његове раднике.