Kako je istakao, to sigurno nije redovno stanje, ali zbog toga nećemo ući u vanredno stanje.
– I ranije smo imali takav način finansiranja i nije bilo problema u servisiranju onoga što je planirano. I ako se desi da se budžet ne izglasa, to neće dovesti do nestabilnosti u servisiranju tekućih troškova. Smatram da takvo stanje neće dugo trajati, a i ako se dogodi, to ne može da ugrozi isplatu onih sredstava koja su planirana od Evropske unije, jer se ona uplaćuju ukoliko Crna Gora pruži konkretne rezultate koji su propisani našom kreiranom evropskom agendom, a ne da li ćemo sada ili za mjesec usvojiti budžet. Smatram da ipak nećemo imati dug period privremenog finansiranja, jer je budžet pripremljen i na kraju neće biti velikih polemika oko tog dokumenta – kaže Mulešković.
On dodaje da je veoma bitno, upravo zbog našeg puta u EU, da se vratimo dijalogu, u koji će se uključiti i Evropa, jer je to, prema njegovom mišljenju, jedini način da se odluke donose na pravi način.
– Ako se sjetimo prethodnog perioda, 2021. godine, kad smo imali političku nestabilnost na djelu, imali smo pad direktnih stranih investicija, negativna mišljenja Evropske komisije (EK), nismo imali nove investitore, što znači da je takvo stanje imalo direktan negativni uticaj na ekonomiju. Moramo da budemo svjesni da svaka negativna situacija koja se tiče političkog stanja, to jest svaka politička nestabilnost, donosi negativne posljedice za ekonomiju – rekao je Mulešković.
Smatra da je predloženi budžet za 2025. godinu potrošački i dominantno okrenut ka troškovima.
– Moramo mnogo više da radimo na prihodnoj strani, jer smo se opredijelili za finansiranje iz indirektnih poreza, to jest potrošnje, a još nismo ništa uradili po pitanju diversifikacije crnogorske ekonomije. Mnogo više aktivnosti, mnogo više mjera mora da bude opredijeljeno za ekonomiju, razvoj realnog sektora, jer činjenica da smo u prethodnih nekoliko godina, a zapravo to traje decenijama unazad, taj trend zapošljavanja u javnom sektoru unaprijedili i da je posao u javnoj upravi i dalje mnogo atraktivniji nego u privredi. A moramo da znamo da bez jake privrede nema razvoja, da bez jake privede ne možemo da očekujemo održivi rast BDP-a i da ne možemo da očekujemo da budemo konkurenti u regionu, a kamoli u EU – navodi Mulešković.
On čvrsto vjeruje da je prijem Crne Gore u EU izvjestan, jer, kako kaže, očigledno postoji dobra volja i jasan stav Brisela da je proširenje neophodno.