/ -SRDJAN BOLJEVIC
06/05/2022 u 18:09 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Nepravilnosti u radu bivšeg Ministarstva ekonomije: Ljetovali o trošku građana

Službenici Ministarstva ekonomije, na čijem je čelu tada bila Dragica Sekulić, sa svojim porodicama su boravili u hotelima Budvanske rivijere po sedam dana, a što je finansirano sa pozicije službena putovanja

Državna revizorska institucija (DRI) dala je Ministarstvu ekonomije (MEK) negativno mišljenje na reviziju pravilnosti i uslovno mišljenje na finansijsku reviziju za 2020. godinu i dala ukupno 30 preporuka koje treba da realizuju novoformirano Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma i Ministarstvo kapitalnih investicija. U pitanju je resor koji je u vladi Duška Markovića, tokom 2020. godine, vodila Dragica Sekulić, sadašnja poslanica DPS-a.

Taj resor je 4. decembra preuzeo Jakov Milatović.

DRI je utvrdila da su službenici tog resora ljetovali sa porodicama u julu i avgustu 2020. godine u hotelima Budvanske rivijere, da su subvencije u okviru programa podrške privredi i zaposlenima davali firmama koje su poreski dužnici, da su određene usluge plaćali bez adekvatne dokumentacije, kasnili sa IOPPD obracima, nijesu obračunavali doprinose za ugovore o djelu...

DRI je revizijom plaćanja sa budzetske pozicije – rashodi za službena putovanja, konstatovala nepravilnost prilikom plaćanja iznosa od 6,66 hiljada Budvanskoj rivijeri.

Kasnili sa IOPPD obrascima, nisu dostavili ugovore

Revizijom je utvrđeno da je Ministarstvo ekonomije sačinjavalo i podnosilo IOPPD obrasce Poreskoj upravi u skladu sa članom 47 stav 2 Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, s tim što iste nije predavala Poreskoj upravi u skladu sa rokovima definisanim članom 5 Pravilnika o obliku, sadržini, načinu popunjavanja i dostavljanja jedinstvenog obrasca izvještaja o obračunatom i plaćenom porezu na dohodak fizičkih lica i doprinosima za obavezno socijalno osiguranje tj. do 15. u mjesecu za prethodni obračunski period (mjesec).

– U procesu revizije je konstatovano da su nejasni kriterijumi za davanje sredstava i da je potpuno netransparentno davanje sredstava iz budzeta za podsticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije i visokoefikasne kogeneracije – piše u nalazu.

Državni revizori su konstatovali da im Ministarstvo ekonomskog razvoja nije pravovremeno dostavilo nijedan ugovor o koncesijama ni anekse na ugovore o koncesijama iz svoje nadležnosti, a bilo je u obavezi da to čini redovno.

– Sa ove pozicije – rashodi u okviru programa – administracija, Ministarstvo ekonomije je platilo troškove sedmodnevnog boravka i smještaja na bazi polupansiona/pansiona za službenike Ministarstva sa članovima njihovih porodica u periodu od 18. jula do 29. avgusta 2020. godine – navedeno je u izvještaju koji potpisuje član senata Zoran Jelić.

DRI je konstatovala da ovaj izdatak predstavlja nenamjensku potrošnju, jer nije u skladu sa Zakonom o budzetu, za njega ne postoji pravni osnov, niti rješenje isplatioca, pri čemu nije doneseno rješenje za službeno putovanje.

– Predmetno plaćanje je u suprotnosti i sa internim aktom Ministarstva ekonomije – pravilnikom o uslovima i načinu odobrenja službenih putovanja u zemlji i inostranstvu i isplati sredstva iz blagajne. U pravilniku decidno je precizirano šta se smatra službenim putovanjem u zemlji, i propisana je obaveza državnog službenika da "izvrši određeni službeni posao van mjesta svoga zaposlenja koje je udaljeno više od 30 km..." Članom 6 stav 1 predmetnog pravilnika je propisano da se nalog za službeno putovanje obavezno daje službeniku prije odlaska na službeni put. Službenici Kancelarije za finansijsko-računovodstvene poslove, usmeno su dali objašnjenje predmetnog izdatka i saopštili da se predmetna potrošnja odnosi na usluge koje su koristile njihove kolege koje su bile angažovane na implementaciji paketa pomoći privredi koje je donijela Vlada Crne Gore zbog situacije nastale izbijanjem pandemije kovida-19 – piše u nalazu.

Kad su u pitanju subvencije, odnosno primjena programa podrške privredi i građanima, DRI je utvrdila da je Ministarstvo ekonomije subvencionisalo sa 150, 2 hiljade eura devet privrednih subjekata čije je ukupno stanje duga na kraju 2019. godine iznosilo 151,3 hiljade eura. Mjere iz programa se odnose na subjekte koje su izmirile poreske obaveze zaključno sa 2019. godinom. Ovim subvencijama, kako je utvrdila DRI, nijesu poštovani kriterijumi subvencionisanja definisani programom.

DRI je utvrdila da je Ministarstvo ekonomije na osnovu neadekvatne finansijske dokumentacije izvršilo plaćanja od 23,4 hiljade eura. Takođe, uvidom u 22 personalna dosijea zaposlenih, utvrđeni su nedostaci kod dva.

Utvrđeno je i da je Ministarstvo manje obračunalo poreza i doprinosa po osnovu ugovora o djelu u iznosu od 46,7 hiljada eura.

– U postupku revizije je utvrđeno da subjekt revizije angažuje veći broj izvršilaca po ugovorima o djelu puno radno vrijeme i duži vremenski period, pa se može zaključiti da subjekt revizije ne pravi razliku između zapošljavanja i angažovanja lica po ugovoru o djelu. Na osnovu naprijed navedenog se konstatuje da ovakav način angažovanja lica dovodi do negativnih posledica koje se ogledaju u pravnoj i socijalnoj nesigurnosti, što u konačnom može da dovede do sudskog epiloga – navedeno je u izvještaju.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
04. april 2025 05:05