
U periodu od 1. januara do 14. septembra ostvarena je naplata po osnovu koncesionih naknada od igara na sreću u iznosu od 9,147 miliona eura, saopštili su za "Dan" iz Uprave prihoda i carina (UPC), gdje očekuju da će do kraja godine po tom osnovu naplatiti 13,5 miliona eura.
Iz UPC su kazali da su najveće iznose koncesionih naknada u ovoj godini uplatili Vezuv – 1,81 milion, Čibri, 839,7 hiljada, Lob kompani, 805,5 hiljada, MNA gaming, 748,7 hiljada, i Sporting grup, 707,2 hiljade eura. Na ovih pet koncesionara odnosi se gotovo polovina naplaćenih koncesionih naknada za osam i po mjeseci ove godine.
Prema ranije saopštavanim podacima Uprave prihoda i carina, prihodi od koncesija godinama su se uvećavali na godišnjem nivou, sve do prošle godine, kada je korona zaustavila dalji rast. U 2014. godini prihodi od koncesija iznosili su 8,3 miliona, godinu kasnije 9,3 miliona, 2016. godine su porasli za milion i po, na 10,85 miliona, zatim na 11,7 miliona u 2017. godini, da bi 2018. iznosili 15 miliona. U 2019. godini popeli su se na 15,9 miliona, dok su 2020. godine iznosili 11,9 miliona eura. Ukoliko bi se ostvarile projekcije UPC, na čijem čelu je Aleksandar Damjanović, prihodi bi bili veći nego lani, i to za 1,6 miliona, ali bi bili manji milion i po nego 2019. godine.
Oblast igara na sreću, nažalost, nikako da se reguliše, jer se Zakon o igrama na sreću još nije našao pred poslanicima. Vlada je odmah nakon promjene vlasti usvojila Nacrt zakona o igrama na sreću i dala ga na javnu raspravu, koja je nekoliko puta produžavana. Uglavnom, predlog zakona još nije usvojen na Vladi. Nacrt zakona je gotovo isti kao akt koji je prethodna vlada godinama držala u fioci.
Nacrtom zakona predviđeno je povećanje koncesione naknade i osnivanje državne lutrije. Bivši direktor Uprave za igre na sreću Ilija Vukčević "Vijestima" je ranije kazao da smatra da se povećanjem naknade neće povećati prihodi od igara na sreću. Takođe, kazao je da je taj akt loš, da nekoliko članova nije u skladu sa Ustavom, te da je potrebno 20 podzakonskih akata da bi zakon zaživio.
Oblast igara na sreću uređena je zakonom iz 2004. godine, a načinom na koji je uređena nisu zadovoljni ni u Inspekciji za igre na sreću.
Коментари (0)
Оставите свој коментар