
Kako nam je ispričala njegova kćerka, iznos male penzije koju je njen otac ostvario u Njemačkoj od jula 2023. godine je prepolovljen zbog stopostotno uvećane provizije koju naplaćuju čak dvije inostrane banke.
Do jula prošle godine, kaže naša sagovornica, penzija od nepuna 43 eura zahvaljujući Dojče banci (Deutsche bank), koja je obavljala takozvanu korespodentsku uslugu, bila je umanjena za 10 eura, a od jula 2023. provizija je bez objašnjena uvećana sto odsto i sada iznosi 20 eura.
– Zaintrigirana i šokirana, odlučila sam da ispitam kako je moguće da povizija bude skoro pa polovina ukupnog iznosa penzije – kaže naša sagovornica.
Prvo je informaciju tražila od CKB banke, gdje penzija svakog mjeseca legne nakon transakcije iz Njemačke. U toj banci je saznala da se u isplatu, odnosno prebacivanje penzije do Crne Gore, uključila i Rajfajzen banka (Raiffeisen zentral Bank Oesterreich), koja svoje usluge naplaćuje 10 eura.
– Bila sam zaista neprijatno iznenađena. Po meni, i provizija od 10 eura je velika. Ali smo se na nju nekako navikli, jer je ona bila tolika od momenta kad je penzija počela da se isplaćuje – kaže ona i napominje da CKB banka naplaćuje uobičajenu minimalnu proviziju.
Kako je dodala, iz Njemačke nikad nisu upitani kako žele da im se isplati očeva penzija, što smatra neobičnim.
Njena porodica prima očevu penziju od 2010. godine iako je on preminuo 2002. godine. Oni nisu znali da imaju pravo na penziju do 2008. godine, kada je na njihovu adresu stiglo saopštenje iz Njemačke da njihov otac ima pravo na mjesečnu nadoknadu, a na osnovu trogodišnjeg staža koji je ostvario u toj državi. Nakon dokazivanja da njena majka kao nasljednica nije trošila novac poreskih obveznika Njemačke (zdravstvene intervencije, liječenje), penzija je počela da stiže.
– Ja sam ranije pismom predlagala njemačkim organima penzijskog osiguranja da nam isplaćuju očevu penziju jednom godišnje. Međutim, nikad nisam dobila odgovor – ističe naša sagovornica.
U CKB banci su nam potvrdili da slučaj naše sagovornice nije usamljen i da se naši državljani koji primaju penziju iz Njemačke često žale na velike provizije.
Objašnjenje smo potražili i u njemačkoj ambasadi, gdje su nam saopštili da informaciju zatražimo službeno putem mejla.
Коментари (0)
Оставите свој коментар