Protest za spas instituta Igalo, Institut Igalo, Protest, Vlada, radnici instituta Igalo, protestna setnja, protestna setnja radnika instituta igalo, protest instituta igalo ispred vlade cg / PROTEST ZA SPAS INSTITUTA IGALO, INSTITUT IGALO, PROTEST, VLADA, RADNICI INSTITUTA IGALO, PROTESTNA SETNJA, PROTESTNA SETNJA RADNIKA INSTITUTA IGALO,
11/01/2025 u 12:45 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Radnici i Institut u nezavidnoj situaciji

Neusvajanjem plana rekonstrukcije Instituta u Igalu na skupštini akcionara, to preduzeće i zaposleni u njemu dovedeni su u vrlo neizvjesnu situaciju, izjavila je za "Dan" Biljana Ribar, predsjednica Sindikata Instituta "Dr Simo Milošević".

– Želimo da naglasimo da je značaj koji Institut ima u rehabilitaciji građana Crne Gore nemjerljiv. Ovo je ustanova čija vrijednost daleko prevazilazi cijenu zemljišta i građevina koje posjeduje, prepoznata kao brend ne samo našeg grada, već i naše države. Sudbina oko 500 zaposlenih, kao i članova njihovih porodica, ali i sudbina cijelog grada, bilo posredno, bilo neposredno, zavisi od rada Instituta. Još jednom apelujemo na sve akcionare da nađu način i usaglase svoje stavove zarad opšteg interesa, a to je očuvanje i razvoj Instituta i njegove osnovne djelatnosti – rehabilitacija građana Crne Gore. Sve navedeno će kao posljedicu imati benefit svih zainteresovanih strana. Veoma je značajno sačuvati ljudski potencijal kao glavni kapital ustanove koja baštini 75 godina dugu tradiciju – kazala je Ribar.

Istakla je da Institut ne bi bio u ovoj poziciji da nije bilo višedecenijskog zanemarivanja od strane vlasnika i prethodnih menadžmenta, čija direktna posljedica je poslovanje u netržišnim uslovima.

Minus Instituta Igalo preko 30 miliona

Ona se oglasila dan nakon što skupština akcionara nije usvojila plan restrukturiranja kojim je predviđeno ulaganje 106 miliona u državno preduzeće. Akcionari će se o tom planu izjasniti 21. januara, nakon što je u četvrtak odloženo izjašnjavanje o planu.

Vlada i vlasnik HTP "Vile Oliva" Žarko Rakčević su postigli dogovor o djelimičnoj izmjeni plana restrukturiranja, ali je došlo do novog mimoilaženja, jer je Vlada pred sjednicu predložila novu odluku o dokapitalizaciji, koja nije prihvatljiva malim akcionarima. Država je vlasnik 56,5 odsto akcija, Rakčević ima 27 odsto, a ostali mali akcionari 16 procenata.

Vlada odbila da Rakčević pokrije dug od 23 miliona

Rakčević ističe da nije tačno da je Plan restrukturiranja, rasprodaja imovine Instituta i predloženi način dokapitalizacije jedini izlaz iz krize.

– Norme EU o državnoj pomoći kažu da je ona posljednji vid za spasavanje neke kompanije, a da se do tada moraju pokušati svi ostali načini. Prednost se daje privatnom kapitalu, zaštiti manjinskih akcionara i svim tržišnim načinima spasavanja kompanije. Mi smo ponudili da sami pokrijemo sve dugove Instituta, kao i da se zemljište u kompleksu Instituta, koje se sada vodi na državu, vrati Institutu kako bi kompanija mogla da uzme dugoročne kredite i sama obezbijedi novac za restrukturiranje bez prodaje imovine – rekao je Raičević.

On je kazao da postoji dokumentacija iz 1996. i 1997. godine gdje je država na osnovu zemljišta dobila akcije Instituta, zbog čega smatra da se ono mora uknjižiti na Institut.

Raičević je na skupštini akcionara ponovio raniji predlog da "Vila Oliva" sama pokrije sve dugove Instituta sa 23 miliona eura i spasi kompaniju od stečaja. Vlada je zasad odbila taj predlog, uz obrazloženje da bi ovaj akcionar tada imao 41 odsto akcija.

Za plan restrukturiranja, kao i za odluku o dokapitalizaciji vrijednoj 23,5 miliona, potrebni su glasovi dvije trećine akcionara.

Prvobitna verzija odluke o dokapitalizaciji predviđala je da su u postupku mogli učestvovati svi postojeći akcionari koji bi dobijali akcije po nominalnoj cijeni od 154,93 eura u procentu svog sadašnjeg vlasništva. Na taj način akcionari koji bi učestvovali u dokapitalizaciji mogu očuvati sadašnji procenat vlasništva, ili ga djelimično povećati na račun onih koji ne bi učestvovali u tom procesu. Ali u četvrtak, pred samu sjednicu, Vlada je skupštini predala novu odluku o dokapitalizaciji kojom sebi u tom procesu daje veća prava u odnosu na druge akcionare, kako bi dostigla dvotrećinsko vlasništvo, čak i ako bi drugi akcionari učestvovali u dokapitalizaciji. Na taj način dokapitalizacije, država bi sa uloženih 15 miliona dobila dodatnih preko deset odsto akcija, dok bi "Vila Oliva" sa dodatno uloženih oko 2,8 miliona imala pad učešće sa 27 na 24 odsto. Tako bi Vlada dobila vlasništvo iznad dvije trećine akcija, sa ostalim malim akcionarima, i izbacila bi male akcionare iz daljeg odlučivanja o Institutu.

Vlada spremna na kompromis za spas Instituta: Novac obezbijeđen za ulaganja, manjinski akcionari imaju dvije opcije

Rakčević je na sjednici kazao da je taj predlog odluke o dokapitalizaciji suprotan zakonima o privrednim društvima i o tržištu kapitala i da ga neće podržati. Istakao je da "Vile Oliva" žele da ostanu suvlasnik Instituta, ali da ne želi da Vlada na ovakav način dođe do dvotrećinskog vlasništva i da ih izbaci iz daljeg odlučivanja, jer se do sada pokazalo da je država bila loš vlasnik i da je donosila pogrešne odluke, koje su kompaniji napravile veliku štetu i dovele je u situaciju da se sa dugovima od preko 23 miliona nalazi pred stečajem.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
11. januar 2025 12:45