
On je to rekao odgovarajući na pitanje poslanika Branislava Nenezića (SD) da li je tačno da bi u slučaju otvaranja rudnika litijuma u Srbiji u dolini rijeke Jadar, postojala mogućnost da se preko Luke Bar transportuju materijali koji bi bili u direktnoj ili indirektnoj vezi sa konkretnim rudnikom, a koji se mogu svrstati u opasne materije.
Radulović je naglasio da ni Ministarstvo pomorstva ni Luka Bar a.d. nisu imali nijedan upit iz Srbije, od njenih zvaničnih organa, da u slučaju početka rada rudnika Jadar mogu preuzeti pretovar litijuma ili bilo kojih drugih materija u vezi sa vađenjem te rude.
Takođe, u odgovoru poslaniku Neneziću ministar pomorstva Filip Radulović je naveo da nije bilo nikakvih intencija u smislu interesovanja za pretovar litijuma i eventualnog prihvatanja tog posla za rudnik iz Srbije.
– Koliko je poznato, rudnik u Jadru nije počeo da radi, niti se počelo sa vađenjem rude litijum, a kamoli da ga izvoze. Sva priča u vezi te tematike trenutno je samo u sferi spekulacija – kazao je Radulović.
Nenezić je poručio da je ovo pitanje postavio, jer, kako je kazao, rudnik u Jadru je blizu Valjeva, grada koji se nalazi na pruzi Beograd–Bar, pa je logično da se litijum iz rudnika Rio Tinta pretovara i prevozi po svijetu upravo iz Luke Bar.
Na pitanja je odgovarala i ministarka turizma Simonida Kordić, koja je naglasila da je turizam strateška privredna grana i da svaki treći euro u državi dolazi iz turizma.
Kordić je na pitanje Velimira Đokovića (NSD) iz kojih izvora Ministarstvo turizma i ostale institucije dobijaju podatke o broju turista u zemlji, kazala da se radi na posebnom sistemu koji će na jednom mjestu omogućiti posjetiocima da se prijave prilikom ulaska u zemlju, plaćanje boravišnih taksi, kao i registraciju uslužnih djelatnosti u turizmu i plaćanje poreza i doprinosa.
Kako je saopštila, Vlada je formirala radnu grupu koja će raditi na stvaranju ovog sistema.
– Dvije se stvari tako pokrivaju – jedna je dobijanje presjeka posjetilaca, a drugi je suzbijanje sive ekonomije. A, to je veoma značajno, jer je siva ekonomija endemska stvar u turizmu – naglasila je ministarka Kordić.
Na ovaj način, kazala je ona, na dnevnom nivou dobiće podatke i analize na osnovu kojih će moći da prate turistička kretanja, kao i trendove na osnovu kojih će inovirati strategiju za razvoj turizma.
Коментари (5)
Оставите свој коментар