
Ministarstvo saobraćaja, na čijem čelu je Maja Vukićević, sa druge strane, podržava da se mandat izvršnog direktora ŽICG poveća sa dvije na četiri godine.
Izmjene statuta su, međutim, predložene kao cjelokupan dokument gdje su sadržani i produženje mandata odboru direktora i izvršnoj direktorici. Akcionari će se o statutu danas izjašnjavati na skupštini akcionara. Prema našim informacijama, dvije opcije su u igri, da se glasa o predlogu izmjena statuta, te da se nakon toga ponovo izmijeni statut u dijelu koji se tiče izvršnog direktora i predloži za skupštinu akcionara ili da se današnja sjednica odloži, pa da se izmijeni statut i o njemu glasa za nekoliko sedmica.
Izmjene statuta predložio je odbor direktora čiji je predsjednik Aleksandar Dakić, dok su članovi Radovan Vukić, Vladimir Merdović, Željko Kovačević i u ime malih akcionara Nedeljko Šuškavčević. Njima je mandat na godinu dana, kao što je slučaj i sa gotovo svim članovima odbora direktora državnih preduzeća.
– Ministarstvo saobraćaja neće podržati predlog da mandat članovima borda, umjesto jedne, traje četiri godine. Iako bi ova izmjena bila u skladu sa Zakonom o privrednim društvima, u ovom trenutku smatramo da je bolje da u svim preduzećima mandati budu ujednačeni – naveli su za "Dan" iz Ministarstva saobraćaja.
U ŽICG, sa druge strane, smatraju da je predloženi mandat članovima OD u skladu sa trajanjem programa i planovima svakog iole ozbiljnijeg privrednog društva.
– Preporuke Evropske komisije su da Program o održavanju infrastrukture, kao i Ugovor o realizaciji programa traje pet godina, što je EK zahtijevala da bude implementirano u novom Zakonu o željeznici. Podsjećamo, u Zakonu o privrednim društvima jasno je precizirano da se i odbor direktora i izvršni direktor mogu smijeniti u svakom trenutku bez obrazloženja, te predložene odredbe statuta (ukoliko budu prihvaćene) ovome ne mogu biti prepreka – kazali su iz ŽICG.
Istakli su da za godinu dana nije moguće upoznati se sa svim aspektima rada i poslovanja ovako zahtjevnog sistema, da bi se njime kvalitetno upravljalo, ko god bio imenovan za člana OD.
– Navešćemo primjer bilo kog inženjera koji će se baviti samo jednim segmentom održavanja infrastrukture ili pripadajućih sistema, a kome su neophodne najmanje četiri godine rada na upoznavanju sistema da bi mogao početi samostalno da obavlja radne zadatke u domenu održavanja, ili da navedemo primjer iz potpuno druge sfere – jedan upravnik stambene zgrade se imenuje na četiri godine – naveli su iz ŽICG.
Kada je u pitanju izvršni direktor ŽICG, tu poziciju poslednje četiri godine pokriva Marina Bošković. Njoj uskoro ističe mandat koji je bio na dvije plus dvije godine. Iz MS su kazali da što se tiče mandata izvršnog direktora, izmjene da mandat bude četiri godine su prihvatljive nadležnom resoru Vlade i one, ukoliko se usvoje, treba da važe od novog konkursa i izbora izvršnog direktora preduzeća.
– U ovom dijelu Statut ŽICG bi se uskladio sa statutima gotovo svih privrednih društava u vlasništvu države, jer su mandati izvršnih direktora u skoro svim kompanijama četiri godine – kazali su iz MS-a i dodali da će se izbor direktora vršiti na javnom konkursu.
Bošković je prije dvije godine produžen mandat za dvije godine. Sestra od tetke predsjednika DNP-a Milana Kneževića je na poziciji izvršnog direktora od 2021. godine.
Iz ŽICG su kazali da se predlog izmjena statuta za izvršnog direktora vrši zbog usklađivanja sa statutima svih privrednih društava u Crnoj Gori.
Takođe su istakli da će za izbor izvršnog direktora biti sproveden javni konkurs.
OD ŽICG je i prije dvije godine predložio skupštini akcionara izmjene statuta, ali je i tada to blokiralo resorno ministarstvo.
Коментари (1)
Оставите свој коментар