
Pogoni nikšićke željezare "Toščelik", gdje je proizvodnja ugašena u martu ove godine, mirovaće do daljnjeg.
Predsjednik fabričkog Sindikata Željko Rabrenović kazao je "Danu" da se agonija zaposlenih i nekadašnjeg industrijskog giganta nastavlja, a da dalja njihova sudbina zavisi od ishoda pregovora sadašnjeg vlasnika Željezare, turske "Tosjali grupe" i zainteresovanog kupca iz Poljske.
– Pretpostavljam da se neće krenuti u proizvodnju prije marta jer ide zima, hladnoće, treba sve obezbijediti, pripremiti, a to u zimskim uslovima ide vrlo teško. Sve zavisi i od tih pregovora, koji, prema informacijama iz Ministarstva ekonomskog razvoja, još uvijek traju – istakao je Rabrenović.
"Toščelik", ćerka firma turske kompanije "Tosjali grupa", kupila je iz stečaja imovinu nikšićke fabrike 2012. godine za 15, 1 milion eura. Preuzimajući fabriku novi vlasnici su najavili trogodišnje investicije od 35 miliona eura, uposlenje do 500 radnika i godišnju proizvodnju od oko 400.000 tona.
Umjesto obećanog, Željezara je sa veoma malim brojem radnika proizvodila minimalne količine čelika i to samo u režimu jeftine električne energije.
U poslednjih nekoliko godina iz "Toščelika" su povremeno saopštavali da im poslovanje remeti nelojalna konkurencija na tržištu, a ključni fabrički pogon Čeličanu gase u martu, od kada su radnici na plaćenom odusustvu. Od maja željezarci svakog mjeseca dobijaju rješenja o isplati plata u iznosu od 90 odsto.
Rabrenović je kazao da će u tom iznosu dobiti i platu za novembar, a za naredni mjesec očekuju rješenja.
– Ne znamo ko je potencijalni kupac iz Poljske, valjda je to poslovna tajna, ali znamo sigurno da nećemo dozvoliti da kupe fabriku bez radnika. Jednostavno nemamo mogućnosti da dozvolimo sebi takav luksuz i završimo na Birou rada. Upozorenje je poslato, nije do nas, do njih je. Ukoliko ti pregovori budu nepovoljni za nas zaposlene, onda ćemo da se organizujemo i preduzmemo neke korake – kategoričan je Rabrenović.
U fabrici je trenutno 257 radnika i očekuje se da njih 10–15 do kraja godine stekne uslov za penzionisanje. Rabrenović je istakao da je od ukupnog broja zaposlenih, od prekida proizvodnje, angažovano desetak radnika u upravi fabrike.
Otkako je Željezaru preuzela Tosjali grupa, preduzeće svake godine posluje sa višemilionskim gubitkom. Turci su od 2012. godine nagomilali 43,5 miliona eura minusa. Tosjali grupa nikšićkom Željezarom gazduje preko firme Toscelik alloyed engineering steel Nikšić.
Prošlu godinu Željezara Toščelik je završila sa minusom od 5,74 miliona eura, što je za 1,4 miliona više nego u 2018. godini. Najveće minuse u poslovanju imali su 2015. i 2017. godine, kada su napravili po sedam miliona gubitka.
Prihodi u 2019. godini pali su za preko četiri i po miliona na 16,6 miliona, dok su rashodi sniženi za tri miliona na 19,7 miliona. Lani su u prosjeku zapošljavali 302 radnika, a na zarade utrošili 3,07 miliona, što je preko 400 hiljada manje nego godinu ranije.
Коментари (0)
Оставите свој коментар