Jedna od poslovnica Univerzal kapital banke / Arhiva "Dana"
05/07/2021 u 09:40 h
Vladimir OtaševićVladimir Otašević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Univerzal kapital banka smanjila depozite kod CBCG za 13,5 miliona

Tokom prošle godine UKB evidentirala je pad neto prihoda od naknada i provizija od 1,791 milion ili 39,6 odsto u odnosu na 2019, zbog pada prihoda iz oblasti platnog prometa kao rezultat smanjenog obima poslovanja prouzrokovanog pratećim efektima pandemije

Univerzal kapital banka (UKB) tokom prošle godine smanjila je novčana sredstva i depozite kod Centralne banke (CBCG) za oko 13,5 miliona eura, što se može vidjeti u posljednjem revizorskom izvještaju nezavisnog revizora poslovanja UKB za 2020. godinu.

Uz revizorskom izvještaju objavljen je i izvještaj menadzmenta u kojem su evidentirane i najznačajnije promjene u rezultatu poslovanja za prošlu u odnosu na prethodnu godinu. Evidentiran je rast neto prihoda od kamata od 1,192 miliona eura ili 35 odsto, uslovljen ulaganjem u kamatonosnu aktivu sa većim nivoima prinosa postignutim sa blagim rastom rashoda kamata.

image

Stranica revizorskog izvještaja

-Foto: Printskrin

Došlo je do pada neto prihoda od naknada i provizija od 1,791 milion eura ili 39,6 odsto prvenstveno uslovljeno padom prihoda iz oblasti platnog prometa kao rezultat smanjenog obima poslovanja prouzrokovanog pratećim efektima pandemije.

– Pad neto dobitaka od kursnih razlika od 1,288 miliona eura ili 55,4 odsto takođe uslovljenog smanjenim obimom poslovanja prouzrokovanim pratećim efektima Kovid-19 pandemije. Rast troška zaposlenih i amortizacije kompenzovan je ostvarenim uštedama administrativnih troškova... Kao zaključak, banka je pronašla brz i efikasan odgovor na izazove nametnute eksternim šokovima (pandemija Kovid-19 virusa) na način da je pribavila dugoročnije izvore finansiranja u vidu oročenih depozita i plasirala odgovarajuća sredstva u kamatonosnu aktivu (portfolio kredita i obveznica) sa većim nivoima prinosa. Na taj način, ostvarena kamatna marža djelimično je nadomjestila pad prihoda od naknada i provizija (pad neto operativnog prihoda iznosi 599 hiljada eura) – navodi se, između ostalog, u izvještaju menadzmenta.

Tokom prošle godine banka je ulagala u državne obveznice.

– Sve obveznice u portfoliju banke odnose se na euroobveznice sa fiksnom kamatnom stopom. Državne obveznice su sa rokom dospijeća od aprila 2023. godine do oktobra 2029. godine. U februaru i martu 2020. godine dospjelo je i naplaćeno obveznica nominalne vrijednosti 17,736 miliona eura i trezorskih zapisa nominalne vrijednosti 34 miliona eura emitenta Ministarstva finansija Vlade Crne Gore koje je banka imala u portfoliju na 31. decembar 2019. godine – navodi se u izvještaju nezavisnog revizora.

Pokrenuli više postupaka za naplatu potraživanja

Nezavisni revizor je evidentirao da se protiv Univerzal kapital banke na kraju prošle godine vodilo više sudskih sporova od strane fizičkih lica. U tim tužbenim zahtjevima traži se poništaj ili utvrđivanje, odnosno činidba, te nisu usmjereni na naknadu štete i samim tim nije određena visina tužbenog zahtjeva.

– Na dan 31. decembar 2020. godine, rukovodstvo banke smatra da neće biti negativnog ishoda po osnovu sudskih sporova tako da nije vršila rezervisanja po ovom osnovu. Pored navedenog, banka vodi i više postupaka protiv pravnih i fizičkih lica radi naplate potraživanja u ukupnom iznosu od 2.242 hiljade eura (2019 – 2.333 hiljada eura) – piše u revizorskom izvještaju.

Banka je na kraju prošle godine imala i obaveze po uzetim kreditima.

– Na dan 31. decembar 2020. godine obaveze po uzetim kreditima i pozajmicama u iznosu od 3,072 miliona eura (31. decembar 2019 – 3,6 miliona eura) odnose se na obaveze prema Investiciono-razvojnom fondu Crne Gore po osnovu više dugoročnih kredita. Kamatna stopa kreće se od jedan odsto do četiri odsto. Odobreni rok dospijeća je od pet do 14 godina. Po navedenim kreditima banka nema obavezu ispunjenja finansijskih pokazatelja. U cilju obezbjeđenja dodatnih izvora u slučaju ugrožene likvidnosti, banka je 1. septembra 2020. godine potpisala ugovor o limitu za korišćenje pozajmice u slučaju ugrožene likvidnosti banke sa Alta bankom a.d. Beograd u iznosu od pet miliona eura, sa datumom dospjeća do godinu dana od dana povlačenja sredstava. Na dan 31. decembar 2020. godine banka nije povlačila sredstva iz navedene kreditne linije – piše u izvještaju revizora.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
01. april 2025 13:50