Na jučerašnjoj skupštini akcionara usvojeni su zaključci koji će se implementirati u plan, koji bi se nakon toga usvojio na narednoj skupštini akcionara. Najraniji rok za narednu skupštinu akcionara je 24. februar.
Član Odbora direktora HTP Vile "Oliva" Petar Rakčević za "Dan" je kazao da je dogovoreno da će dopunjeni plan restrukturiranja predvidjeti da Vile "Oliva", koje imaju preko 27 odsto akcija, i drugi manjinski akcionari učestvuju u realizaciji plana ako žele da sačuvaju svoj udio u društvu. Država ima 56,5 odsto akcija, Vile "Oliva" blizu 29 odsto, a ostali mali akcionari blizu 15 procenata.
Rakčević nam je kazao da Vile "Oliva" nisu htjele da prodaju svoje akcije, a istovremeno nisu htjeli da ostanu akcionari a da budu marginalizovani, tj. da se ne pitaju ništa.
– Imali smo zahtjeve po pitanju plana restrukturiranja, da se zgrada prve faze ne prodaje, da se stavi fokus na zemljište Instituta, odnosno da se pravo korišćenja pretvori u pravo svojine, ali da se ne može valorizovati za gradnju stanova, već samo u korist zdravstvenog i komercijalnog turizma. Takođe, saglasili smo se da se proda dječije odjeljenje za potrebe izgradnje škole u Igalu – rekao je Rakčević.
U planu će se, kako je naveo, promijeniti i formulacija u vezi sa rekonstrukcijom druge faze. Rakčević je problematizovao iznos po kvadratnom metru za rekonstrukciju druge faze.
– Biće izmijenjeno da je prvobitni iznos maksimalni, a da će realna cijena rekonstrukcije biti predviđena kroz tenderski postupak – kazao je Rakčević.
Istakao je da je najbitnije od svega da će Vile "Oliva" učestvovati u pokrivanju dospjelih obaveza i gubitaka sa sedam miliona, od ukupna 22 miliona, čime će dobiti 1,5 odsto akcija.
– Kada se pokriju gubici, pristupićemo razgovorima oko investicija u drugu fazu po tržišnim uslovima, gdje ćemo gledati da smo akcionar sa značajnim učešćem. S obzirom na to da smo na istom fonu oko plana, odluka o dokapitalizaciji nije razmatrana, već će sve to biti na narednoj skupštini akcionara. Poruka sa skupštine je da, ako nema novog iznenađenja, imamo saglasnost da pokrijemo gubitke, čime Institut neće ići u stečaj i izaći će na zelenu granu u tržišnim uslovima. Dokapitalizacija će biti jedino moguća po nominalnoj cijeni akcija od 154,9 eura.
Državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Majda Adžović za "Dan" je kazala da, iako su dogovorene izvjesne izmjene plana, država neće izgubiti većinsko vlasništvo u Institutu "Simo Milošević".
– U ovoj varijanti gdje je plan restrukturiranja dopunjen imamo da će Vile "Oliva" ulagati u Institut, kako u vraćanju dugova, tako i kasnije u rekonstrukciju objekta, uz zahtjev države, na koji je Rakčević pristao, da tokom realizacije plana ne prodaje svoje akcije trećim licima, odnosno da ne napusti Institut dok traje realizacija plana restrukturiranja kako bi se on mogao sprovesti. To je bio zahtjev države – kazala je Adžović.
Istakla je da je zadovoljna postignutim dogovorom, jer je, kako je navela, 9. januara bilo izvjesno da će stečaj biti uveden u Insititut Igalo.
– Sada stečaj više nije opcija, i to je veliki uspjeh za cjelokupno društvo. Znači, stečaja u Institutu biti neće, Institut će nastaviti da posluje i funkcioniše, tako da je to uspjeh za sve – rekla je Adžović.
Izvršni direktor Instituta Zoran Kovačević je u izjavi za "Dan" je kazao da je postignut dogovor da se nova skupština akcionara sazove u što kraćem roku, nakon što se unesu izmjene i kako bi se na toj sjednici izglasao dopunjeni plan restrukturiranja. Takođe, dogovoreno je da se skupština akcionara započeta 9. januara završi, a da se na novoj skupštini plan prihvati.