На састанку представника Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и представника мљекара договорено је да се заједно превазиђу проблеми у мљекарском сектору.
У просторијама Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде одржан је састанак са представницима мљекара Срна, Лазине, Ника, Макроинтернационал и Милка из Бијелог Поља и произвођачима млијека, Жељком Радичем, Миланом Иковићем, Будимиром Мугошом и Вучко Пешићем, на коме се разговарало о актуелној ситуацији у мљекарском сектору и могућностима повећања откупне цијене сировог млијека.
Састанку су поред министра Александра Стијовића присуствовали и генрални директор Директората за пољопривреду Мирослав Цимбаљевић, директор Управе за безбједност хране Владимир Ђаковић начелник Дирекције за сточарство Ранко Богавац као и начелница Дирекције за савјетодавне послове Драгана Кандић Перовић.
Министарство је исказало спремност да овакви и слични састанци на коме учествују и мљекаре и произвођачи, представници Министарства и Управе за безбједност хране, буду добра пракса како да се на једном мјесту изнесу сви проблем сектора, да би се на најбољи могући начин дошло до цјеловитог рјешења.
Произвођачи су изнијели проблеме са којим се суочавају, прије свега са повећаним цијенима импута, који директно утичу на одрживост производње.
Представници мљекара су нагласили да су спремни за договор, међутим очекују да малопродајни ланци разумију ситуацију и заједнички узму учешће у рјешавању проблема.
Произвођачи су истакли да је због повећања импута производње ова година врло тешка за произвођаче млијека. Истакнуто је да је ситуација у региону случна као у Црној Гори. Нагласили су да су њихови производи високо маржирани у трговачким ланцима што је додатно отежава ситуацију у овом ланцу.
Такође, на састанку је било ријечи о контроли квалитета, при чему су се саговорници сагласилии да се мора додатно утицати на појачању контроле увозног сировог млијека.
Представници Министарства су исказали спремност да до Нове године, за идућа три мјесеца обезбиједе подршку од додатних три цента за производњу сировог млијека како би на тај начин дали допринос да поред редовних премија, како би олакшали тешку ситуацију у којој се налазе произвођачи млијека.
Министарство је позвало све учеснике, да дају своје предлоге за израду новог Агробуџета како би представници Министарства задужени за креирање аграрне политике исте уврстили за следећу годину, под условом да исти имају оправданост. Такође у коначном да се нађу модели за заштиту цјелокупне пољопривредне производње са самим тим и мљекарског сектора.
Тон разговора је био конструктиван и изнијете су бројне чињенице, при чему су сви учесници усагласили ставове када је у питању овај сегмент пољопривредне производње и утврдили даље кораке дјеловања. Исказана су намјере заједничког рјешавања проблема у циљу заштите и очувања мљекарског сектора.