/ - SA DOGAđAJA
13/12/2024 u 11:35 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Zajednički rad na energetskoj tranziciji ključ za stabilnost Zapadnog Balkana

Potreba za prekograničnom saradnjom, prelazak na obnovljive izvore energije i veća ulaganja u modernu infrastrukturu predstavljaju glavne zaključke konferencije „Energetska politika Zapadnog Balkana“, koja je održana u Beogradu pod pokroviteljstvom Fondacije Konrad Adenauer i organizacije RESECO.

Na događaju su učestvovali eksperti iz Srbije, regiona i Njemačke, uključujući i ministra rudarstva, nafte i gasa Crne Gore, gospodina Admira Šahmanovića.

Na otvaranju konferencije direktor Fondacije Konrad Adenauer za Srbiju i Crnu Goru, Jakov Devčić, istakao je važnost dijaloga o energetskoj diverzifikaciji u svjetlu globalnih izazova, naglašavajući značaj ukrštanja znanja i iskustava posebno na prostoru Zapadnog Balkana.

Tokom panela, ministar Šahmanović osvrnuo se na ključne projekte i strateške prilike za Crnu Goru, među kojima su diverzifikacija energetskih resursa, prilagođavanje promjenama na tržištu energenata i osiguranje energetske stabilnosti kroz obnovljive izvore energije.

Ministar je predstavio Novi zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima u Crnoj Gori, koji predviđa obavezne rezerve za 90 dana. Dio tih rezervi biće uskladišten u Crnoj Gori, dok će preostale biti osigurane putem međunarodnih ugovora. Šahmanović je posebno istakao važnost Transanadolijskog Jadransko-jonskog gasovoda, koji će povezati Albaniju, Crnu Goru i Hrvatsku sa zapadnom Evropom, koristeći prilagodljive materijale za transport vodonika. Takođe, najavljeno je istraživanje Jadranskog podmorja radi procjene ugljovodoničnog potencijala.

Učesnici su u okviru diskusija podijelili uvide o izazovima zelene tranzicije, zavisnosti od fosilnih goriva i potrebi ulaganja u infrastrukturu za obnovljive izvore energije. Naglašeno je da je za uspješan prelazak na održive energetske modele neophodno uključiti i privatni sektor, uz podršku međunarodnih partnera.

Ministar Šahmanović je zaključio da će Crna Gora kroz izradu strategije za korišćenje vodonika, kao energenta budućnosti, nastaviti razvoj politika ka smanjenju upotrebe fosilnih goriva i postati značajan partner Evropske unije u energetskoj tranziciji.

Konferencija je poslužila kao platforma za razmjenu znanja i iskustava, potvrđujući da zajednički rad država Zapadnog Balkana ima ključnu ulogu u jačanju energetske stabilnosti i održivosti regiona.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

17. januar 2025 06:34