
U podgoričkom Višem sudu održana je kontrola optužnice protiv Ilira Đokaja, osumnjičenog za ubistvo Šejle bakije. Đokaj je pred sudom naveo da se kaje što se desila tragedija.
-Poštovani sude prije nego što išta kažem u vezi sa samim postupkom, želio bih da se duboko izvinim porodici Bakija za tragediju i izgubljen mladi život. A to je moja ljudska i moralnma obaveza zbog ljubavi koju sam imao prema mojoj i mojoj Šejli. S obzirom da je prvo ročište a da se psihički ne osjećam stabilno, biću kratak. Slažem se sa riječima advokata oi dodajem da moj život više nema smisla, s obzirom da sam izgubio ono šta sam najviše bolio. Duboko se kajem što se sve ovako desilo jer smo ja i moja Šejla drugačije planirali i zamišljali naš zajednički život. U postupku ću vam detaljno pojasniti kako je došlo do tragičnog prekida naše ljubavi. A kao što sam već rekao, moj život više nema smisla jer sam izgubio ljubav, porodicu, snove i budužnost- kazao je optuženi Ilir Đokaj.
Advokat Srđan Lješković je kazao sudu da nemaju primjedbi na zakonitost pribavljenih dokaza, ali na ocjenu tih dokaza i sadržinu optužnice imamo.
-Naime, predmetna optužnica je u polazištu analize i ocjene prikupljenih dokaza iste pogrešno cijenila, jer činjenični opis predstavljen u dispozitivu optužnice nije utemeljen na nesumnjivim dokazima. Da bi krivično djelo teško ubistvo iz niskih pobuda, postojalo onako kako je optužnicom stavljeno na teret mom branjeniku, u sebi mora sadržati i motiv, koji je zakonodavac predvidio-naveo je advokat Srđan Lješković.
Odbrana smatra da je optužnica u tom pravcu neodrživa, jer ne sadrži obrazloženje o složenim osjećanjima koja su se razvila upravo u poremećenom interpersonalnom odnosu, najužem i najličnijem između učinioca i žrtve.
-Naime, druge niske pobude moraju se nalaziti visoko na skali negativnog moralnog vrednovanja, da bi se mogle cijeniti niskom u smislu ove kvalifikacije, obzirom da se ne radi ni o ljubomori, ni zlostavljanju niti beobzirnoj osveti i sl. Ako se zna činjenica da je oštećena pobjegla iz roditeljskog doma i došla da živi u kuću porodice Đokaja, gdje je bila cijenjena, poštovana i uvažavana, ako se zna da se odatle opet vratila svojoj kući, te ako se zna da je nakon toga stalno slala poruke okrivljenom, koje se nalaze u kutiji, koja je puna istih kao i dnevnik koji je oštećena vodila a koji su priloženi kao dokaz u spisima predmeta, jer joj je oduzet telefon, te konačno ako se zna da u jednoj od poruka piše: nemoj mi ići nekoj drugoj, nemoj me dati drugim rukama, nemoj mi dati da budem žena nekome drugom, čuvaj se, svaki dan mislim na tebe, svaki minut imam te u mislima i u srcu, zbog čega je okrivljeni stekao uvjerenje da mora zaštiti osobu koju je najviše volio u svom životu i dolazio do porodične kuće oštećenih, da bi bio protjerivan od strane ukućana i bio prijavljivan policiji. To su činjenice, koje se ne smiju zanemariti- naglašava Lješković.
Advokat je naveo da „samo konkretne činjenice, odnosno oni antisocijalni motivi kojima nije određen naziv, mogu biti okarekterisane kao niska pobuda, u protivnom jednu ovako veliku a tragičnu ljubav okončati nasilno sa patološkim elementima, kako tužilaštvo navodi, mora postojati uz neuropsihijatrijsko vještačenje mog branjenika, koje nije urađeno, pa je to prvi osnov da se optužnica vrati na dopunu“.
-Drugo, nije okrivljeni tog dana iznenada došao naoružan i počeo da puca, nego je najmanje pola sata na terasi kuće oštećenih sjedio i razgovarao sa njima i usled slijeda, za sada nepoznatog razgovora i postupaka, nakon čega je došlo do eskalacije odnosa i nažalost događaja koji se više ne može popraviti, zbog čega optužnica nije valjana i treba je vratiti na dopunu-poručuje Lješkobić.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar