Jovanić / FOTO: IVAN PETROVIĆ IPE
02/04/2023 u 13:51 h
Marija PalibrkMarija Palibrk
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Finansijske istrage zasad bez rezultata: Medenica, Maraš i Jovanić slobodno raspolažu imovinom

SDT je tražilo da se bankama naloži da uskrate isplatu određenih novčanih iznosa Blažu Jovaniću, ali je taj predlog odbijen, saopšteno je "Danu" iz Višeg suda u Podgorici

Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica na slobodi čeka početak suđenja po optužnici za više krivičnih djela, dok je bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, kojeg SDT tereti za stvaranje kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotrebe službenog položaja, i dalje u pritvoru. Medenica i Jovanić su uhapšeni prije godinu dana, ali, iako se godinama spekulisalo o njihovim sumnjivim radnjama i porijeklu njihove imovine, ona je, makar zasad, bezbjedna. I bivša direktorica "Plantaža" Verica Maraš, koju SDT tereti za krivično djelo zloupotreba položaja u privrednom poslovanju, takođe može nesmetano da raspolaže imovinom.

image

Medenica

Foto: LAZAR RUZIC
image

Maraš

Foto: LAZAR RUZIC

Prema podacima koji su iz Višeg suda u Podgorici dostavljeni "Danu", Specijalno državno tužilaštvo, po čijem nalogu su izvedena hapšenja, nije tražilo privremeno blokiranje imovine ni Vesne Medenice ni Verice Maraš. Po pitanju imovine Jovanića, takav zahtjev je dostavljen sudu, ali je drugostepenom odlukom odbijen uz obrazloženje da zasad nema dovoljno dokaza koji ukazuju na sumnju da je ona nezakonitog porijekla.

– Prema okrivljenim V.M. i V.M., Specijalno državno tužilaštvo ovom sudu nije dostavljalo predlog za određivanje privremenih mjera u odnosu na njihovu imovinu. U odnosu na okrivljenog B.J., Specijalno državno tužilaštvo je dostavilo predlog za određivanje privremene mjere obezbjeđenja na način što će se naložiti bankama da uskrate isplatu određenih novčanih iznosa, koji predlog je sudija za istragu usvojio, međutim, odlukom krivičnog vanraspravnog vijeća, takva odluka sudije za istragu je u odnosu na B.J. ukinuta zbog toga što nema dovoljno dokaza o postojanju osnovane sumnje da je imovinska korist za koju je određena privremena mjera stečena kriminalnom djelatnošću – saopšteno je "Danu" iz Službe za odnose s javnošću Višeg suda u Podgorici.

Vesna Medenica uhapšena je sredinom aprila prošle godine. Lisice na ruke stavljene su joj zbog sumnje da je dio kriminalne grupe koju je formirao njen sin Miloš Medenica, a koja se tereti za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja. Početak suđenja Vesni Medenici, njenom sinu i ostalima optuženima u tom predmetu zakazan je za 4. maj u Višem sudu u Podgorici, pred vijećem kojim će predsjedavati sudija Nada Rabrenović.

U imovinskim kartonima stanovi, auta, pištolji...

Medenica je na čelu Vrhovnog suda bila do kraja 2020. godine, kada je podnijela ostavku. Prema izvještaju po prestanku funkcije, koji je dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije, mjesečno je zarađivala više od 2.800 eura. Za godinu je zaradila skoro 34.000 eura, a dodatno je dobijala i naknade za predavanja. Prijavila je da je naslijedila kuću od 146 kvadrata, kao i građevinsko zemljište od 334 metra kvadratna, te da posjeduje automobile i tri pišolja. Nije dozvolila uvid u bankovne račune. Plata predsjednika Privrednog suda bila je veća od 1.400 eura. U izvještaju je navedeno da je sa suprugom vlasnik stana od 118 kvadratnih metara i da posjeduje i garažu od 14 kvadrata, koju je kupio na rate. U gotovini je imao 36.000 eura, dok u banci ima neoročeni štedni ulog od 49.900 eura.

Puno se govorilo i o imovini Verice Maraš, ASK joj je 11. decembra 2020. godine izdala prekršajni nalog na iznos od 1.000 eura zbog toga što nije podnijela izvještaj o prihodima i imovini u roku od 30 dana od dana prestanka javne funkcije. Prema poslednjem imovinskom kartonu, koji je predala za 2020. godinu, po prestanku funkcije u "Plantažama", Maraš je primala platu od 3.890 eura. Od "Plantaža" je dobila dva stana, od 147 i 40 kvadrata. U vlasništvu ima još dva stana od 45 i 46 metara kvadratnih, koje je stekla, kako je napisala, zajmom. Prijavila je i da posjeduje tri vozila.

Dan nakon Medenice, na optuženičkoj klupi u Višem sudu u Podgorici naći će se i bivši predsjednik Privrednog suda. On je uhapšen nepun mjesec dana nakon Medenice, a SDT ga tereti da je, uz pomoć 11 pripadnika kriminalne organizacije, među kojima su stečajni upravnici, procjenitelji i vlasnici firmi za obezbjeđenje u stečajnim postupcima, nezakonito oštetio osam kompanija za više stotina hiljada eura.

Verica Maraš slobode je lišena krajem avgusta prošle godine. Optužnica je podignuta protiv nje, Veselina Vukotića, Đorđija Rajkovića, Seada Šahmana, Duška Perovića i Boža Mihailovića, a na teret im je stavljeno krivično djelo zloupotreba položaja u privrednom poslovanju. Kontrola optužnice je zakazana za 26. april u Višem sudu u Podgorici.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
08. april 2025 21:19